Pewnego razu będąc w sklepie sprzedającym artykuły RTV i AGD można było natknąć się na metkę z napisem „komputer z wbudowanym telefonem komórkowym”. Metka ta dotyczyła co prawda innego modelu, aczkolwiek taka nazwa dobrze opisuje urządzenie, o którym opowiemy Wam dzisiaj. Seria N to najbardziej rozbudowane modele fińskiego producenta. Posiadają na pokładzie system operacyjny Symbian S60 w różnych wersjach. Co za tym idzie, funkcjonalność pod względem programowym jest ograniczona jedynie ilością i rodzajem dostępnych aplikacji.

N97 jest pakowany w eleganckie, czarne pudełko. Sam telefon prezentuje się bardzo dobrze. Wygląd utrzymano w czerni, z niewielkim dodatkiem srebrzystych, metalowych otoczek. Posiada iście biznesowy design. Telefon posiada duży, dotykowy ekran. Za jego pośrednictwem sterujemy systemem i aplikacjami. Co ważne, dobrze rozpoznawany jest dotyk palca, więc nie ma potrzeby ciągłego używania rysika. A ten jest w tym modelu dość nietypowy: doczepiony jest do telefonu na małym sznureczku. Sam rysik jest trójkątno zakończoną płytką. Do dużych dłoni jest nieco za krótki, ale można się przyzwyczaić do jego używania. Wróćmy jednak do telefonu. Po odchyleniu ekranu lekko w prawo ukazuje się nam klawiatura QWERTY. I dobrze, że się pojawiła w tym modelu, ale wg mnie jest ona nieco za twarda. Czasami nie wyczujemy palcem, czy już klawisz zadziałał, czy może jeszcze nie. Na szczęście urządzenie potwierdza dźwiękiem wprowadzane znaki. Możemy ustawić funkcję reagowania wibracją na dotyk – przydatne przy operowaniu ekranem dotykowym.

Nokia wyposażyła model N97 świetnie. Znajdziemy tu aparat o rozdzielczości 5 Mpix z dobrą optyką Carl Zeiss. Telefon posiada głośniki stereo, dzięki czemu słuchanie radia czy mp3 będzie milsze. Teraz co nieco o możliwościach łączności. Mamy tu wbudowany modem HSDPA. Szybkość transferu może wynosić aż do 7.2 Mbit/s (przy ściąganiu plików). Na pokładzie jest też moduł wi-fi. Urządzenie może też służyć jako nawigacja – posiada dość czuły odbiornik GPS. Oczywiście telefon posiada wszelkie funkcje, które powinien: kalendarz, obsługa wiadomości MMS, przeglądarka internetowa czy klient e-mail. Mnogość możliwych do zainstalowania aplikacji tylko rozszerzy zakres funkcjonalności telefonu.

Przejdźmy do ocen. Design bardzo elegancki, biznesowy. Będzie się podobał tym, dla których telefon jest adresowany. Dajemy piątkę. Za technologię również jak najbardziej zasłużone pięć. Funkcjonalność jednak będzie tylko na 4. Klawiatura QWERTY powinna być bardziej precyzyjna.