Doroczna konferencja fińskiej firmy elektronicznej Nokia pokazała, ze światowy kryzys w niewielkim stopniu dotknął tej branży. Dyrektor generalny, Olli-Pekka Kallasvuo, zaprezentował sporo nowości, które producent ma zamiar wprowadzić na rynek.

Pierwszą propozycją firmy są telefony komórkowe z serii X. Pierwszy z nich, Nokia X3, to telefon wyposażony w 2, 2 calowy wyświetlacz oraz aparat 3,3 megapiksela. Nowoczesny design ( wygodny kształt, wysuwana klawiatura) oraz niewysoka cena ( ok. 500zł) na pewno przyniosą popularność temu modelowi. Dodatkowo, ma on możliwość korzystania z nowej usługi Comes with music. Dla bardziej wymagających klientów Nokia przygotowała wersję X6. Jest to telefon muzyczny z dotykowym ekranem w technologii pojemnościowej ( do jego obsługi wystarczy lekkie muśnięcie palcem, jak w iPhone) . 5-pikselowy aparat, bateria wystarczajaca do 35 godzin słuchania muzyki, Wi-Fi, 32GB wbudowanej pamięci to jego dodatkowe zalety. Minusem jest wysoka cena- ok. 1800zł.

Na konferencji potwierdzono również wejście na rynek Nokii N97 mini. Posiada ona wszystkie cechy znanej już N97, różni się od niej jedynie wymiarami ( ekran 3, 2 cale zamiast 3,5),pojemnością pamięci ( 8G zamiast 32G) oraz ceną (ok. 1800zł zamiast 2800zł)

Największe zainteresowanie na konferencji wzbudziła prezentacja Bookletu 3D. Netbook jest dosyć lekki ( waży 1, 3kg). Ekran 1280x720 oraz wygodna klawiatura idealnie nadają się do pracy na nim. Według producentów może pracować 12 godzin bez zasilania z sieci. Dużym plusem jest łączność z Internetem, Booklet 3 D ma wbudowany Bluetooth, Wi-Fi a/g/n oraz modem 3G. Dodatkowym atutem jest jego wygląd: aluminiowy, płaski, estetycznie wykończony. Minus to cena-ok. 2, 5 tys złotych, która jest o ok. 1 tys zł wyższa niż cena podobnych urządzeń konkurencji.