Chcesz zrzucić kilka zbędnych kilogramów, ale nie lubisz biegać, pływać, ani jeździć na rowerze? Myślisz, że w takim układzie nigdy się nie uda? 
Otóż mylisz się! Najlepszą metodą na schudnięcie jest codzienny, godzinny i intensywny marsz z kijkami, nazywany Nordic Walking lub jako Spacer Nordycki. 
Mogłoby się wydawać, że jest to banalne. Jednak dynamiczne chodzenie połączone z odpychaniem się specjalnymi kijkami, uruchamia nie tylko mięśnie nóg, ale także brzucha, ramion, klatki piersiowej, rąk i pleców. Jedynym warunkiem, by uruchomić wszystkie wymienione mięśnie, to nauczenie się właściwego chodzenia. W czasie takiego treningu pracuje około 600 mięśni naszego organizmu – a to stanowi 90% całego układu mięśniowego.

Gdy zdecydujesz się na Spacer Nordycki będą tobie potrzebne specjalne kijki. Przy ich wyborze zwróć uwagę na:
trwałe uchwyty i paski (tak zwane wędzidełko);
dopasowanie rękojeści do dłoni;
wymienne końcówki (do chodzenia w różnym terenie: po piachu, asfalcie, śniegu);
kijki które są w jednym kawałku (bez regulowanej wysokości - wtedy są mocniejsze);
materiał wykorzystany do konstrukcji kijków, najlepiej włókna węglowe lub aluminium.
Na pewno, gdy będziesz kupować sprzęt w sklepie sportowym, sprzedawca wytłumaczy tobie, jaka wysokość kijków będzie odpowiednia. 
Potrzebne będą także buty, które charakteryzują się stabilną ale jednocześnie miękką podeszwą, lekkością i w zależności od warunków pogodowych – nieprzemakalnością. 
Nordic Walking stał się sportem masowym, gdyż obecnie uprawia go już 8 milionów osób na całym świecie.

Spacer Nordycki podwyższa ogólną odporność i sprawność organizmu, lepiej dotlenia organizm niż zwykły marsz, poprawia sylwetkę, usprawnia koordynację ruchów, redukuje napięcie mięśni barków i karku, obniża ryzyko choroby wieńcowej, zmniejsza poziom złego cholesterolu. Oprócz tego pomaga pozbyć się zbędnego tłuszczu w organizmie, odstresowuje i wprowadza nas w dobre samopoczucie, pomaga także zapobiegać depresji. Jest on również pomocny w rehabilitacji osób z problemami kręgosłupa, bólami pleców, trudnościami w utrzymaniu równowagi, osteoporozą, zwyrodnieniami stawów oraz pacjentów po operacjach lub kontuzjach ortopedycznych. Zalecany jest także kobietom w ciąży i tuż po porodzie, a także osobom z problemami kardiologicznymi.
Amerykanie uważają, że jest to najtańsza i najprostsza metoda walki z nadwagą. Tak, zgadza się najtańsza, bo kijki możesz kupić już od 59 zł.

Jeśli zdecydujesz się podjąć wyzwanie, na pewno tego nie pożałujesz. 
Możesz również wybrać się na I Mistrzostwa Polski w Nordic Walking w Blachowni 
(w województwie Śląskim), które odbędą się 30 sierpnia. Tam ulicami Blachowni i leśnymi ścieżkami będą ścigać się amatorzy marszów z kijkami. Trasa liczy 8 kilometrów. Każdy, kto ukończył 14 lat może spróbować swoich sił. Aby wziąć udział w tym maratonie wystarczy zgłosić się pocztą elektroniczną do 28 sierpnia, wypełniając formularz, który możecie znaleźć na stronie: www.maratonypolskie.pl lub www.kkta.pl . 
Powodzenia.