Aquascaping jest sztuką aranżacji roślin wodnych. Projekty Aquascaping obejmują szereg różnych stylów. Zwykle aquascaping składa się na domki rybek, jak również rośliny, chociaż możliwe jest tworzenie układów tylko z roślin, a nawet z kamieni i bez roślin. Głównym celem aquascapera jest stworzenie pomysłowego podwodnego krajobrazu, musi on też być związany z aspektami technicznymi konserwacji urządzeń wodnych. Filtracja, dostawa dwutlenku węgla na poziomie wystarczającym do wsparcia fotosyntezy podwodnej, podłoża, oświetlenie, kontrola glonów są jednymi z wielu czynników, które muszą być zrównoważone w układzie zamkniętym zbiorniku akwarium w celu zapewnienia sukcesu aquascapeing. Jest to więc poważne, pracochłonne hobby. 

Główne Style Aquascaping: 

Holenderski styl
To bujny układ, w którym wiele gatunków roślin mających różne kolory liści, rozmiary i tekstury są przedstawiane tak jak rośliny lądowe, w kwiatowym ogrodzie. Ponad 80% powierzchni akwarium pokryte zostaje roślinami.

Naturalny Styl
Podejście to styl japoński, wprowadzony w 1990 przez Takashi Amano.
Kompozycje Amano bazują na japońskich technikach ogrodnictwa, które próbują naśladować naturalne krajobrazy asymetryczne układy mas ze stosunkowo małą ilością gatunków roślin i starannie dobranymi kamieniami.

Biotopic 
Podczas gdy większość koncepcji aquascape, dla efektu wizualnego łączy rośliny i stworzenia z rożnych stron świata, Aquascape Biotopic ma powielać dokładne wodne siedliska w konkretnym położeniu geograficznym. 

Rafa Słonowodna
Te akwaria zazwyczaj skupiają się na naśladowaniu rafy. Układ kamiennych form głównej struktury tego aquascape i zamieszkane przez korale i innych bezkręgowce morskie, jak również wapienne algi.

Pierwsi holenderscy hobbiści rozpoczęli konkursy aquascaping zakładając ponad 100 lokalnych klubów. Sędziowie musieli przejść przez trzy lata szkolenia i zdać egzamin kwalifikacyjny. 
Dziś Aquatic Gardeners Association ma siedzibę w Stanach Zjednoczonych, Aqua Design Amano siedzibę w Japonii i AquaticScapers Europie, w Niemczech, przeprowadzając coroczne konkursy. 
Członkowie porozumiewają się przez Internet, wrzucając na serwery zdjęcia swoich akwariów i komentując je. Hobby staje się coraz bardziej popularne w Polsce.