Czym jest Abu Gharib?
Więzienie w Abu Ghraib podczas rządów Saddama Husajnapełnił funkcję zakładu karnego, w którym torturowano jego przeciwników. Po rozpoczęciu II wojny w Zatoce Perskiej został przekształcony w miejsce przetrzymywania ludzi podejrzanych o terroryzm.
W kwietniu 2004 roku amerykański w tygodniku The New Yorker ujawniono przypadki torturowania irackich więźniów przez amerykańskich żołnierzy. W wyniku afery, jaka wybuchła po ujawnieniu tych informacji siedemnastu wojskowych odsunięto od służby, a siedmiu z nich w zostało osądzonych i skazanych na kary więzienia,  ówczesnej komendant więzienia generał obniżono w 2005 r. stopień wojskowy do pułkownika

Mówi się o tym miejscu jako o „plamie na honorze amerykańskiej armii”.
Pojawienie się nowych zdjęć na których widać jak amerykańscy żołnierze znęcają się nad arabami zapewne nie przyniesie fali sympatii do USA.
Rzecznik Pentagonu Bryan Whitman powiedział, że ministerstwo uważa, że publikowanie dodatkowych zdjęć jest szkodliwe i "może jedynie jeszcze bardziej rozognić, a by może zainicjować niepotrzebne akty przemocy na świecie" "W samym Abu Ghreib uznano 25 osób - oficerów i szeregowców - za odpowiedzialnych za akty przestępcze i inne wykroczenia" – przypomniał.
Prezydent USA Barack Obama nakazał federalnym prawnikom podjęcie prób zablokowania upublicznienia zdjęć