Oto kilka najgorętszych nowości tej jesieni. Tym razem w muzyce. 

Julie Thompson - "Feeling for corners"

Tracklista:
01. What Will I Do?
02. Something To You
03. Shine
04. Satellites
05. I Am Yours
06. It Only Hurts
07. Temptress
08. Chains
09. How Does It Feel?
10. All Is Cold
11. My Home

Młoda wokalistka niejednokrotnie wspomagała znanych I cenionych twórców, między innymi Tiesto, Jamesa Holdena czy The Freemasons, współpracując pośrednio z największymi wydawnictwami w świecie muzyki. Praca z Tiesto zapewniła jej możliwość nawiązania współpracy z jego wytwórnią – Magik Muzik. 

Debiutancki album Julie zawiera jedenaście pozycji w styli downtempo-electro. Jest to ciekawa płyta, która sprawi, że nikt nie zdoła zejść z parkietu. Dobrą muzykę uzupełniają niebanalne teksty.  


2. Kult - "Hurra!"

„Hurra!” to już czternasta płyta formacji Kazika Staszewskiego. Z płytą wiąże się pewna afera – przed oficjalnym wejściem na rynek, materiał został nielegalnie opublikowany przez osiemnastoletniego pirata. Spowodowało to niemała burzą, którą podsyciła ostra reakcja lidera Kultu. Premiera ‘Hurra!’ stała się wydarzeniem nie tylko artystycznym, ale i medialnym. 

Na nowej płycie uznany na najbardziej pływowego autora tekstów Kazik oferuje brzmienia, które z pewnością przypadną do gustu miłośnikom dawnego Kultu. Wydawca zespołu, Sławomir Pietrzak stwierdził, ze wokalista brzmi „jakby miał 15 lat mniej”. Jakby młodsze jest też brzmienie zespołu. Młodsze, a zatem świeże, pełne energii, którą zresztą zapowiada już sam optymistyczny tytuł albumu. 

Tracklista:
1. Maria ma syna
2. Amnezja
3. Idiota stąd
4. Nowe tempa
5. Marysia
6. Nie mamy szans
7. Kiedy ucichną działa już
8. My chcemy trzymać w garści świat
9. Skazani
10. Jutro wszystko zmieni się
11. To nie jest kraj moich snów
12. Podejdź tu proszę
13. Chodźcie chłopaki
14. Ścieżka
15. Karinga


3. Farben Lehre - "Ferajna"

Zespół jakby zmienia image, lecz krytycy niemalże zgodnie twierdzą, że wszelkie modyfikacje zamykają się w okładce płyty i ewentualnie jej tytule. Niby zapowiedź inspiracji filmami gangsterskimi, lecz Farben Lehre zachowuje dawne brzmienie. Ciągle gra żywo, energicznie. Ich muzyka z pewnością będzie pożądanym zastrzykiem energii w jesienne dni.  
Poza autorskimi piosenkami zespołu, na płycie pojawiają się również rovery, m.in. ‘Autobusy i tramwaje’ T.Love z Muńkiem Staszczykiem gościnnie na wokalu. 

Tracklista:
1. Jutro – 3:06
2. Fatamorgana – 2:58
3. Urwis – 3:11
4. Prosto do nieba – 3:25
5. Na skróty – 2:50
6. Ferajna – 3:16
7. Obcy – 3:17
8. Piłkarze – 2:47
9. Sztylet – 3:05
10. R.P.A. – 3:57
11. Dintojra – 2:41
12. Zagadka – 3:19
13. Arabica – 5:57
.
14. Autobusy i tramwaje – 2:23
15. Niech się stanie – 3:20
16. Fort BS – 2:55


4. Plastic - P.O.P

Debiut zespołu miał miejsce w roku 2006 i wywołała zamieszanie nie tylko na scenie muzycznej. Ich pierwsza płyta nominowana była do nagrody Fryderyka jako Album Roku w kategorii muzyki klubowej i Nowa Twarz Fonografii. Teledysk to piosenki „Superstar” został nagrodzony na Yach Film Festival 2007. Zespół nie próżnuje, gra wiele koncertów, każdy jest niebanalny i niezwykły. Często grają na festiwalach, między innymi Coke Live Music Festival. Roisin Murphy wybrała Plastic do suportu przed swym koncertem w Polsce. 

Taki opis powinien być zachętą dla tych, którzy lubią muzykę pomysłową, świeżą. Nie sposób tez nie uśmiechnąć się na widok image zespołu. 

Tracklista
1. Lazy Day 
2. Now Is The Time 
3. Never Been Better 
4. Silly Girls 
5. Out Of My Body 
6. Not So Sad Story 
7. If U Really Care 
8. What I Like 
9. Night Butterfly 
10. Having A Good Time 
11. Money For Nothing


5. Alice In Chains - "Black Gives Way To Blue"

Coś dla miłośników mocniejszego grania. Oto pierwszy album legendarnej grunge’owej grupy od śmierci lidera i wokalisty Layne'a Staleya w 2002 roku. Nowym frontmamen jest William DuVall. Zespół rozpoczął prace nad albumem 2006 roku, lecz chociaż same piosenki powstały dość szybko, nie zostały nagrane aż do 2009 roku, gdy zespół rozpoczął współpracę z Nickiem Raskulineczem - producentem. Gościnnie na płycie wystąpił Elton John, grając na fortepianie w utworze tytułowym.

Tracklista:
1. All Secrets Known
2. Check My Brain
3. Last Of My Kind
4. Your Decision
5. A Looking In View
6. When The Sun Rose Again
7. Acid Bubble
8. Lessons Learned
9. Take Her Out
10. Private Hell
11. Black Gives Way To Blue


6. Trzydwa%UHT - "Lista zakupów na miesiąc maj"

To esencja emocji zamkniętych w muzyce z najwyższej półki. Hipnotyzujący kobiecy wokal i gitara zdają się wzajemnie uzupełniać. Rarytas dla wielbicieli nie tylko muzyki alternatywnej, ale i wszelkiej alternatywności w ogóle. Totalne oderwanie się od rzeczywistości.

Tracklista:
1. lista zakupów na miesiąc maj
2. cały ten sens
3. pytania o kochanie
4. o miłości smakołyki
5. międzywiersz
6. przyjdź mi do głowy
7. w uszy ciepło
8. twego szczęścia gram
9. słowa jak delicje
10. tuczy tam
11. pępek mego świata
12. polifonicznie w mono

Poza najświeższymi, warto wspomnieć o płytach, które swoją premierę miały już jakiś cza temu, lecz dzielnie zdobywają uznanie i pną się w górę notowań. 

7. Kayah – “Skała”

Długo oczekiwana płyta Kayah niedługo po premierze okryła się złotem. To już druga płyta artystki wydana we własnej wytwórni – KAYAX. 
„Skała” to płyta, która tętni uczuciem i emocjami. Krytycy śmiało porównują album do pierwszego studyjnego wydawnictwa wokalistki – „Kamień” i bynajmniej nie mają na myśli nazwy. Płyta jest w dużej mierze akustyczna. Występują na niej liczni goście, m.in. Kayah zaprosiła młodych artystów : Martę Maćkowiak i Nicka Sincklera (Fabryka Gwiazd) i Sqbassa (znany ze współpracy ze Smolikiem i Noviką). Poza gośmi za mikrofonami, na płycie pojawiają się: Janek Smoczyński (June), Tomek Krawczyk (Bisquit), Tomek Organek (SOFA). Nad płytą czuwali Andrzej Smolik i Krzysztof Pszona.

Tracklista:
1. Do diabła z przysłowiami         
2. Jak Skała
3. Ocean Spokojny już         
4. Marianna (z Gałczyńskich)         
5. Bursztynowa wieża         
6. Nie chcę niczego więcej         
7. Feniks z popiołu         
8. Lustro czeka         
9. Dla mnie to skarb         
10. Diamenty
11. Na balkonie w Weronie            

9. Mandaryna - "AOK"

Mandaryna powróciła, zupełnie odmieniona. Chętnie opowiada o swojej metamorfozie nie tylko stylistycznej, ale przede wszystkim muzycznej. Nie kojarzona najlepiej wokalista zapewnia, że jej nowe wydawnictwo pełne jest dobrej, ambitnej elektroniki, bardzo tanecznej, a jednocześnie dojrzałej. 

Tracklista:
1. No Work No Sweat
2. Chemical
3. High
4. Good Dog Bad Dog
5. Love Eclipse
6. Lies
7. Love & Lemonade
8. First Time
9. Lonely Ride
10. AOK