Szekspirowska Ofelia stała się inspiracją do stworzenia wiosennej kolekcji Miharayasuhiro.  Dzięki współpracy z fotografem Paolo Roversi oraz agencją WOW powstała animowana, interaktywna instalacja fotograficzna Ophelia Has a Dream (Ofelia Śni), uświetniająca pokaz projektanta podczas paryskiego Tygodnia Mody. Dzieło można było oglądać w  Carrousel du Louvre.

1_400_01

Sir John Evertt Millais, Ophelia

2_400_03

Paolo Roversi

 

Zdjęcie Paolo Roversi, główny element instalacji, jest interpretacją znanego obrazu prerafaelickiego malarza Sir Johna Evertt Millais, zatytułowanego „Ofelia”. Animacja reaguje na ruch. Po jego wychwyceniu na ekranie pojawiają się strzępki świadomości Ofelii, przyjmujące postać płatków kwiatów i motyli. Życie lekko i spokojnie uchodzi z leżącej w wodzie kobiety, rozpływając się w powietrzu. Całość jest niezwykle intrygująca i wywołuje wrażenie z pogranicza snu i śmierci.

Ofelia XXI wieku jest ubrana w haftowane kimono, pochodzące z kolekcji wiosna/lato 2012. Nawiązanie do sztuki prerafaelitów, głównie ze względu na cechującą ich dbałość o szczegóły, wydaje się niezwykle trafne w przypadku Miharayasuhiro. Wybór bohaterki Hamleta, jako inspiracji, dzięki bogatej symbolice jej postaci, daje ogromne możliwości twórcze i interpretacyjne.
Wydarzenia w Japonii wpłynęły na prace Miharayasuhiro. Instalacja, w zamyśle projektanta, ma stanowić inspirację oraz pobudzać do refleksji w dobie odbudowy kraju.

autor: Julia