19 i 20 listopada bieżącego roku odbędzie się kolejna, druga edycja „Projektu Dizajn” – cyklu spotkań ze znanymi projektantami, organizowanych przez firmę ROCA. Pozostaniemy w kręgu fascynującego dizajnu hiszpańskiego – gościem tegorocznej edycji będzie bowiem hiszpański projektant Joan Gaspar. 


O współczesnym dizajnie
„Projekt Dizajn” to coroczny cykl spotkań dedykowanych architektom, dizajnerom, projektantom wnętrz, a także studentom kierunków artystycznych. Jego celem i ideą jest zaproszenie do rozmowy na temat kondycji współczesnego dizajnu i architektury oraz ich roli we współczesnym świecie, a także związku projektowania z biznesem, sztuką i modą. Zaproszeni goście prezentują swój dorobek, dzielą się doświadczeniem i projektowymi fascynacjami. Jest to punkt wyjścia do dyskusji i wielu cennych przemyśleń. 
W listopadzie 2008 roku odbyła się pierwsza edycja „Projektu Dizajn”, której gościem był Ramón Benedito. Spotkania z hiszpańskim dizajnerem odbyły się w Warszawie, Krakowie i Cieszynie, a w każdym z tych miast cieszyły się bardzo dużą popularnością.
Tegoroczna edycja projektu odbędzie się w listopadzie w dwóch miastach: Warszawie (19.11) i w Krakowie (20.11). W każdym z nich odbędzie się wykład oraz wystawa prac zaproszonego projektanta – Joana Gaspara. 
Joan Gaspar w trakcie wykładu „Od pomysłu do projektu” w praktyczny sposób przedstawi zagadnienia związane z projektowaniem użytkowym oraz współpracą biznesową z producentami. Punktem wyjścia będą jego własne realizacje, na podstawie których wskaże powiązania pomiędzy funkcjonalnością a oryginalnością i ciekawym dizajnem przedmiotów użytkowych. Warto przy tym dodać, że Joan Gaspar ma w swoim dorobku projekty przedmiotów z przestrzeni miejskiej, jak również tych zdobiących domowe wnętrza. Dlatego jego wykład będzie skierowany zarówno do architektów, jak i projektantów wnętrz. 
Więcej informacji na temat zaplanowanych spotkań będzie można znaleźć na stronie www.projektdizajn.pl – gdzie od początku października 2009 roku ruszą zapisy na spotkania z Joanem Gasparem. Informacje o tych wydarzeniach będzie można znaleźć także na portalach: Facebook, MySpace i GoldenLine.

Joan Gaspar i hiszpański dizajn
Joan Gaspar jest znanym i cenionym hiszpańskim dizajnerem o bogatym dorobku. Współpracuje z wieloma firmami, a od 2002 roku prowadzi własne, profesjonalne biuro projektowe zajmujące się dizajnem przemysłowym. Jest także jednym z wykładowców szkoły Eina w Barcelonie, kształcącej kolejne pokolenia młodych dizajnerów. 
Styl Joana Gaspara można określić jako minimalistyczny i oszczędny, ale zarazem wyrazisty. Dorobek Hiszpana obejmuje zarówno oświetlenie, meble, ceramikę łazienkową, elementy przestrzeni miejskiej, jak i przedmioty domowego użytku, takie jak oryginalna doniczka na kwiaty czy kolorowy wieszak. Do jego najciekawszych prac należą z pewnością projekty z obszaru oświetlenia, różnego rodzaju lampy, którymi Joan Gaspar zaczął zajmować się już w 1988 roku. Za serię Atlas (dla firmy Marset Iluminación) otrzymał prestiżową nagrodę – Srebrną Deltę. Ale to nie jedyne trofeum na jego koncie. Joan Gaspar został wyróżniony także nagrodami FAD, w 2000 roku zdobył pierwszą nagrodę w międzynarodowym konkursie z okazji targów mebli w Walencji (el Concurso Internacional de la Feria del Mueble de Valencia), a jego prace były prezentowane w wielu tytułach – zarówno krajowych, jak i międzynarodowych – w tym w katalogu „SPOON” wydawnictwa Phaidon, prezentującego najciekawsze prace z dziedziny wzornictwa przemysłowego. 
Obecnie Joan Gaspar prowadzi własne studio projektowe oraz wykłada w szkole Eina w Barcelonie. Projektuje dla wielu znanych firm, jak ROCA, Mery S.A., Industrias Conesa S.A., Santa & Cole S.A., B.Lux, Sellex, Daisalux S.A., Dd, Marset Iluminación, Vilagrasa, Etnia Barcelona, Mopo y DAE, Mobles 114 i inne.


Organizatorzy i partnerzy
Już teraz organizatorzy zapraszają przedstawicieli branży architektonicznej, dizajnerskiej i wnętrzarskiej na kolejną edycję „Projektu Dizajn”, która odbędzie się w Warszawie i w Krakowie. Będzie to nie tylko spotkanie z Joanem Gasparem, okazja do poznania jego dorobku i hiszpańskiego współczesnego dizajnu przemysłowego. Organizatorzy liczą przede wszystkim na podjęcie rozmowy o sztuce dizajnu, jej związkach z biznesem, krzyżowaniu się i symbiozie tych dwóch światów.

19.11.2009 r. – Warszawa – Instytut Wzornictwa Przemysłowego
20.11.2009 r. – Kraków – Auditorium Maximum

Organizatorem „Projektu Dizajn” jest firma ROCA Polska, natomiast patronami wydarzenia zostali: „Elle Decoration”, Stowarzyszenie Projektantów Form Przemysłowych, „Architektura-murator”, „2+3D”, Radio PiN, Muratorplus.pl, Trendu.pl oraz Architekci.pl

Więcej na http://www.projektdizajn.pl/index/dizajnnews