Obgryzanie paznokci to przypadłość dręcząca nie tylko nastolatków. To bardzo powszechna reakcja na stres, ale wynika tez ze znudzenia, a nawet niedoboru mikroelementów. Niestety, obgryzione paznokcie nie wyglądają zachęcająco, a nieodpowiednia higiena może doprowadzić do zakażeń, czy nawet bardzo bolesnego wrastania paznokci w skórę. Jak oduczyć się tego nawyku? 

1. Preparaty na płytkę paznokcia. Zwykle ich działanie ma polegać na tym, ze zwykle bardzo gorzki smak zniechęca do obgryzania. 

2. Zawsze mieć coś w ręku. Może być to gniotka, maskotka… cokolwiek, byle można było zacisnąć na tym palce, a nie uniosą się one do ust. 

3. Podczas oglądania filmu (często obgryzanie paznokci spowodowane jest nadmiernym przejęciem, np. podczas oglądania dreszczowców) warto mieć coś, co można przegryźć. Dla osób dbających o linię – cos niskokalorycznego, owoc, nawet guma do żucie. Byle móc gryźć coś innego niż paznokcie. 

4. Gdy paznokcie zadziera się i przeszkadza, zamiast obgryzać, wystarczy przypiłować. Nawyk piłowania nie jest szkodliwy. 

5. Ręce ciągle w ruchu. Pisanie na klawiaturze - obiema rekami. Wszelkie czynności starajmy się wykonywać obiema rękami tak. 

6. Malowanie paznokci nie tylko preparatami czy odzywkami, ale tez zwykłym lakierem pomaga powstrzymać się przed obgryzaniem. 

W rzeczywistość każdy, kogo dręczy ta mało subtelna przypadłość powinien opracować własny sposób na odejście od nawyku obgryzania paznokci. Jeśli nawyk ma zjawisko chorobliwe, niewykluczona jest choroba, np. nerwica