Wieść o tym, że złota medalistka mistrzostw świata w lekkiej atletyce - Caster Semenya jest hermafrodytą obiegła cały świat z prędkością porównywalną do prędkości światła. Po tym jak w biegu na 800 metrów ustanowiła ona nowy rekord z czasem zaledwie 1:55.45 zaczęły się spekulacje na temat płci osiemnastoletniej Afrykanki. Jeszcze na parę tygodni przed jej startem w mistrzostwach świata 2009 w Berlinie Międzynarodowe Stowarzyszenie Federacji Lekkoatletycznych (IAAF) zażądało od tej fenomenalnej sportsmenki wykonania badań mających na celu ustalenie jej płci.

Skomplikowany medyczny test dał niezbite dowody na to, iż Semenya wykazuje cechy obu płci. Dziewczyna nie ma jajników i macicy. Semenya posiada natomiast męskie narządy płciowe – wewnętrzne jądra, które produkują testosteron. Stąd też jej organizm wytwarza blisko trzy razy więcej testosteronu niż organizm każdej innej kobiety. Dla wielu pojęcie hermafrodyty jest pojęciem doskonale znanym, dla większości społeczeństwa stanowi ono jednak wielką zagadkę. Nazwa ta wywodzi się z mitologii greckiej, w której mowa o dwupłciowym bóstwie – potomku Hermesa i Afrodyty. W medycynie natomiast pojęcie to oznacza osobnika obojnaczego (obojnaka). Obojnactwo to wada wrodzona, która może mieć zarówno podłoże genetyczne, jak i hormonalne. Hermafrodytyzm bywa często mylony z transseksualizmem i transwestytyzmem. Jeszcze niedawno sporo mówiło się o rzekomym obojnactwie kontrowersyjnej piosenkarki zza oceanu.

Podobno Lady GaGa sama przyznała się do tego na swoim blogu. Oczywiście żaden z plotkarskich portali nie podaje źródeł, z których jednoznacznie wynikłoby, że piosenkarka jest hermafrodytą. Pomimo nagłośnienia sprawy trudno liczyć na to, by opinia publiczna zaakceptowała fakt, iż od powszechnej reguły podziału na płcie istnieją nieliczne odstępstwa