Na kartach historii sławy aż roi się do nazwisk małoletnich lub nastoletnich gwiazdeczek, których kariery przypominają tak zwanych „artystów jednego przeboju”. Pojawiali się niczym trend sezonowy, zdobywali rzesze fanów dzięki jednej czy dwóm chwytliwym rolom w popularnych produkcjach, potem znikali bez śladu. Są i tacy, którzy zostali w show biznesie na zawsze. Dzięki wpływom, talentowi i ciężkiej pracy kosztem beztroskiego dzieciństwa odnosili kolejne sukcesy, a sumy na ich kontach stawały się coraz większe. Oto kilku takich przypadków. 

Mary-Kate & Ashley Olsen, czyli najsławniejsze i najbogatsze bliźniaczki Hollywood. Od lat mają wierne rzesze fanów, są ikonami dla młodych dziewcząt na całym świecie. Nieprzerwanie tez kręci się biznes wokół nich. By dojść do obecnego stanu, musiały bardzo ciężko pracować przez całe życie. Po udziale w kilku reklamach, mając zaledwie po 9 miesięcy, pojawiły się w serialu „Pełna chata”, przez kilka lat grając na zmianę jedną postać. Dzięki kolejnym rolom, gdzie zawsze występowały nierozłącznie, ich rodzinna więź obrosła kultem. Znane są z takich filmów jak „Czy to ty, czy to ja?”, „Jak dwie krople wody” (również w serialu, historia opisana i wydana została też w książkach dla nastolatek). Obecnie, po wielu problemach zdrowotnych, ciągle osiągają sukcesy. Projektują ubrania, dodatki, a także prowadzą własny magazyn. 

Macaulay Culkin zadebiutował jako ośmiolatek. Co roku gości w polskich domach w czasie świąt, jako nieśmiertelny „Kevin sam w domu”. Dzięki temu, w bardzo krótkim czasie, stał się najbogatszym i najpopularniejszym dzieckiem w Hollywood. Uznanie przyniosła mu też rola w filmie „Moja Dziewczyna”, jednak do dziś pozostaje kojarzony wyłącznie z Kevinem. Aktualnie, chociaż wciąż bogaty, odsunął się na trwałe od Hollywood.
Daniel Radcliffe dzięki roli tytułowej w serii ekranizacji powieści o „Harrym Potterze” został najsławniejszym i najbogatszym nastolatkiem w Wielkiej Brytanii. Jako dziesięcioletni chłopiec wygrał casting do roli młodego czarodzieja, pokonując ponad dwa tysiące rówieśników. Obecnie ma dwadzieścia lat, zagrał w kilku filmach, ostatnio występuje w teatrze w Anglii. Na pewno w jego dalszych sukcesach rola Harry’ego nie będzie służyła, gdyż może on skończyć podobnie jak Macaulay Culkin, który do końca życia pozostanie już Kevinem samym w domu. Chłopak nie poddaje się i udowadnia, że może coś osiągnąć.  

Miley Cyrus, dzięki produkcjom disneyowskim znana także jako Hannah Montana, to 17-letnia gwiazdka ostatnich sezonów. Po sukcesie muzycznego serialu z jej udziałem, zaczęła karierę muzyczną. Wydała już dwa albumy, a jej serial doczekał się właśnie ekranizacji filmowej. Nagrywa, koncertuje. Niedawno wydała także biografię, a jej nazwisko widnieje na liście najbogatszych ludziei przed trzydziestką w Hollywood.

Christina Ricci – znana przede wszystkim jako mroczna córeczka w Rodzinie Addamsów (The Addams Family, 1991), zadebiutowała rok wcześniej w komedii „Syreny” u boku Cher, Boba Hoskinsa i Winony Ryder. Kojarzona jest głownie z roli w horrorach, ale także kultowych produkcjach u boku największych gwiazd. W ostatnich latach udzielała się w kampanii na rzecz obrony zwierząt (przeciw futrom), związana jest także z teatrem.

Winona Ryder – kiedy skończyła 13 lat, postanowiła się usamodzielnić, w tym celu rzuciła szkołę i pojechała do Hollywood. Tam zasypała agencje i wytwórnie swoimi zdjęciami i kasetami wideo, na których próbowała zaprezentować zdolności aktorskie. Była wyjątkowo uparta i cierpliwa, wreszcie dostrzegł ją David Seltzer, kompletujący w tym czasie obsadę do komedii „Lucas”. Twierdzi, że jej umiejętności były wówczas mizerne, ale zafrapował go jej wdzięk i oryginalna uroda. W „Lucasie” zagrała rolę drugoplanową, ale Hollywood ją zauważyło. Później kręciła co najmniej jeden film rocznie. Zagrała między innymi w dwóch najsłynniejszych filmach Tima Burtona, „Soku z Żuka” i „Edwardzie Nożycorękim”. Nikomu nie przeszkadzał jej brak doświadczenia i wykształcenia aktorskiego. Do dziś fascynuje urodą i szczerą grą.  

Jeśli zarobki określają popularność, w naszym kraju najsławniejszą dziecięcą aktorką jest 10-letnia Julia Wróblewska. Zadebiutowała u boku Macieja Zakościelnego w komedii romantycznej „Tylko mnie kochaj”. Aktualnie grywa w serialach „Magda M.”, „Rodzina Zastępcza”, „M jak Miłość”. Również dzięki serialowi sławę zdobyła Ola Szwed, która od około dziesięciu lat pojawia się w popularnej „Rodzinie Zastępczej”. Aktualnie próbuje sławy z każdej półki, była twarzą firmy odzieżowej, bierze udział w programach rozrywkowych. Rozwija się i pracuje na swój dalszy sukces