Wszyscy posiadający telefony komórkowe mają co jakiś czas dylemat: czy aby moja oferta jest na pewno dla mnie korzystna? A może konkurencja ma taniej? Faktycznie, to, co oferują nam operatorzy zmienia się co jakiś czas. Pod koniec umowy warto trzymać rękę na pulsie i monitorować, co się dzieje na rynku telekomunikacyjnym. Dziś postaramy się zebrać i opisać, na co może liczyć przeciętny nowy klient, który zapragnął posiadać telefon komórkowy. Zakładamy, że szukamy oferty typu mix – czyli zobowiązanie do regularnego, comiesięcznego doładowania konta i możliwość dalszych doładowywań w miarę potrzeb.

Orange
Orange proponuje nam do wyboru na start abonamenty o wysokości od 25 do 200 zł. Cena 1 minuty jest uzależniona od wysokości abonamentu. (od 50 do 59 gr, przy czym przy najdroższym abonamencie minuta jest najtańsza). Za SMS zniknie nam 0.20 zł, za MMSa 0.40. Mamy do wyboru szereg ofert obniżających koszty, głównie jeżeli chodzi o połączenia w ramach sieci. Są także pakiety internetowe.

Plus
Tutaj stawka za połączenia jest jedna – wynosi 58 groszy. Nie zależy od wybranej miesięcznej kwoty zobowiązania. SMS i MMS jest tańszy niż w Orange – odpowiednio 18 i 38 groszy. Umowa jest podpisywana na liczbę zasileń o deklarowanej kwocie. Usługi dodatkowe są, ale w Orange jest ich nieco więcej.

Era
Operator proponuje 3 zasadnicze kwoty miesięcznego zobowiązania: 25, 50 i 75 zł. Od razu oferowana jest usługa wybrania kilku numerów (odpowiednio dla kwot 1, 3 i 5), do których dzwonimy taniej (19 gr/min). Normalne stawki za połączenia to odpowiednio 69, 59 i 49 groszy. Na korzyść Ery przemawia fakt, że udostępnia usługę GG w telefonie. Płacimy z góry za pewien okres czasu (1.50 zł za miesiąc, 5 zł za pół roku) i nie przejmujemy się więcej opłatami za transmisję danych podczas rozmowy na GG.     


Play
Nielubiany operator – jeżeli u nich jesteś, wszyscy mają do Ciebie drożej… Ale oferta typu mix jest dość ciekawa. Play przewiduje, że ktoś może zadeklarować się na doładowania kwotą nawet 600 zł. Wtedy ceny na połączenia i usługi są najkorzystniejsze. A gdy popatrzymy na ten bardziej typowy segment, widzimy 59 gr/min, 18 gr/SMS i 20 gr/MMS (najtaniej!!!).

Heyah
Sieć, która ostro namieszała przy wchodzeniu na rynek. Oferta mixa wydaje się być najtańsza. 44 grosze za minutę do wszystkich i 14 gr/SMS. Za MMSa zapłacimy 40 groszy. Dla typowego użytkownika jest to oferta najkorzystniejsza.

Podsumowanie
Oferty są podobne, ale widzimy, że wszystko zależy od tego, do czego wykorzystujemy telefon. Przy wyborze warto przejrzeć pakiety usług dodatkowych. Warto też kierować się tym, w której sieci mamy najwięcej znajomych – często dodatkowe usługi obejmują tylko numery w danej sieci