Okulary przeciwsłoneczne mają szereg rozmaitych funckji, które sprawiają, że tak je kochamy. Po pierwsze, funkcja podstawowa, czyli chronią przed słońcem. Jeżeli jedziemy na wakacje jest one rzeczą obowiązkową, bowiem każdy wie, że na zdjęciach wygląda się o wiele lepiej w okularach niż bez. Okulary potrafią być świetnym modowym dodatkiem. Gwiazdy nie ruszają się bez nich z domu. Liczą, że nie zostaną rozpoznane przez paparazzi oraz zwykłych gapiów, którzy podpiegną po autograf lub zrobią zdjęcie swoim telefonem komórkowym.

Słońce coraz wyżej na niebie, warto się rozejrzeć za odpowiednimi okularami. Najlepiej jak będziemy mieli kilka par, do okazji, stroju czy miejsca. Okulary w tym roku pełnią tak samo ważną funckę jak torebka czy buty.

Rok 2010 niesie ze sobą kilka trendów.

Okulary retro
Okulary vintage są niezwykle modne w tym roku. Tutaj nie ma reguł z jakiego okresu pochodzą, czy z lat 20tych cz 80tych. Ważne aby się wyróżniały. Wszystko w zależności od naszych upodobań, stylu i urody. Modne są zarówno okrągłe z początku XX wieku, oraz tak zwane „kocie” z końca lat 50-tych, które pasują do osób o szczupłej, pociągłej buzi. Scarlett Johansson znakomicie się czuje w swoich kocich oprawkach od Toma Forda. Masywne ramki pasują do każdego typu urody, zarówno o dziewczęcych, jak wyrazistych rysach twarzy.
W latach 60tych zaczęły sie pojawiać bardzo wymyślne okulary, w kształcie motyli, serduszek czy skrzydeł. Zielone z skrzydełkami znajdziemy u Dolce & Gabbana za 810 złotych.


Okulary pilotki
Pilotki w drucianych złotych oprawkach to model, który pasuje do każdej twarzy, zarówno są przeznaczone dla kobiet i mężczyzn. Pilotki 1827 od Gucci to najczęstyszy model kupowany tej marki. Istnieje na rynku już bardzo długo i wciąż jest tak samo chętnie noszony.
Katie Holmes wybrała pilotki Ray-Ban z ekskluzywnej linii Craft Outdoorsman. Kształtem niczym się nie różnią od tradcyjnych pilotek, natomiast ramki są ozdobione skórzaną pomarańczową belką.
Nawet Chanel ma swoje własne pilotki. Cienkie i metalowe z przodu, natomiast z tyłu już bardziej tradycyjnie, czyli są grube i plastikowe.

Okulary futurystyczne
Tych okularów wciąż jest bardzo mało w modzie ulicznej. Niewątpliwie jest przedstawicielą jest Lady Gaga. Piosenkarka sama przyznała, że jest uzależniona od oryginalnych okualrów. Modele te charakteryzują się geometrycznymi, ostrami kształtami oraz różnorodnymi dodatkami w postaci ćwieków, pereł oraz łańcuszków.
Niektóre z nich są inspirowane latami 70tymi, inspiracje szczególnie czerpią z starych okularów Versace czy Diora.