Coraz częściej projektanci mody zaczynają łączyć modę z sztuką. Wynikiem tego są najczęściej dziwaczne buty, które bardziej przypominają nowoczesne rzeźby niż obuwie. Buty pozwalają nam się wyróżnić z tłumu. Wystarczy na przykład nietypowy obcas.
Na dość niekonwencjonalny pomysł wpadła między innymi Madonna wkładając szpilki z kolekcji Chanel Resort 2009 projektu Karla Lagerfda, których obcasy miały kształt małych pistoletów.
Victoria Beckham wybrała wysokie szpilki bez szpilki. Wydaje się to niemożliwe? Przy projektatach Antonio Berardi wszystko jest możliwe. Buty na wiosna / lato 2010 Alexandra McQuenna niczym nie przypominały standardowych butów – są niewygodne, niebezpieczne, a jednak rozeszły się jak świeże bułeczki.
Na ten sezon dom mody Alexander McQueen z Sarah Burton, dyrektor kreatywną na czele, przedstawił zarówno imponującą, jak i szokującą kolekcję. Motyle, futra, stopiony plastik, który układa się w organiczne formy to główne cechy charakterystyczne kolekcji wiosenno-letniej 2011.
Równie zadziwiające są szpilki Alberto Guardiani z obcasem w kształcie szminki. Czarne szpilki dostępne są w dwóch wersjach: zamsz oraz lakierowana skóra. Oprócz materiału z której sobie zrobione szpilki możemy również wybrać sobie kolor szminki: czerwony i jasny róż. Kolor można dobierać do odcienia pomadki, bowiem obcasy można dowolnie zamieniać w zależności od potrzeby.