Oscary 2012

W nocy z 26 na 27 lutego, odbyła się 84 ceremonia wręczenia Oskarów w Los Angeles! To tam zbierają się w jednym miejscu gwiazdy największego formatu, najpiękniejsze aktorki, najzdolniejsi aktorzy oraz najbardziej utalentowani reżyserowie.

Tegoroczną ceremonię rozdania Oscarów poprowadził 63-letni aktor Billy Crystal, po raz dziewiąty w swojej karierze. A wśród gwiazd które wręczały nagrody byli m.in. Christian Bale, Colin Firth, Natalie Nortman czy Sandra Bullock.

reżyser filmu "Artysta"

Tom Cruise wręczył statuetkę francuskiemu producentowi Thomasowi Langmannowi za najlepszy film „Artysta” który otrzymał łącznie aż 5 statuetek, poza nagrodą za najlepszy pełnometrażowy film, zdobył nagrodę dla najlepszego reżysera (Michel Hazanavicius), aktora pierwszoplanowego (Jean Dujardin), autora muzyki (Ludovic Bource) oraz za piękne kostiumy (Mark Bridges).

Powtórka sprzed dwóch tygodni, czyli nagroda dla najlepszej aktorki, tak jak na Brytyjskiej Akademii Sztuk Filmowych i Telewizji odebrała Meryl Streep, za rolę Margaret Thatcher w filmie „Żelazna Dama”. I tak samo jak na ostatniej gali, odebrała statuetkę z rąk Colina Firtha, tym razem jednak nie zgubiła pantofelka:)

Meryl Streep i Jean Dujardin

Dla najlepszego aktora nagrodę otrzymał Jean Dujardin, za rolę w filmie „Artysta”

Aż pięć Oscarów, w tzw. kategoriach technicznych, zdobył "Hugo i jego wynalazek" Martina Scorsese. Hugo" nagrodzono za dekoracje, dźwięk, montaż dźwięku, efekty specjalne oraz za zdjęcia

Za najlepszy scenariusz oryginalny Oskara otrzymał Woody Allen, za scenariusz komedii „O Północy w Paryżu” i tak jak to zazwyczaj bywa nie odebrał go osobiście.

Jennifer Lopez i Cameron Diaz

Film „Spadkobiercy”, otrzymali statuetkę tylko w kategorii scenariusz adaptowany, na pewno liczyli na więcej…Z kolei za drugoplanowe role zostali nagrodzeni Octavia Spencer, za rolę w filmie „Służące” oraz Christopher Plummer, za film „Debiutanci”.

McKenzie

Za najlepszą muzykę jak już wcześniej pisałam nagrodę przyznano filmowi „Artysta”, a za najlepszą piosenkę statuetkę otrzymała piosenka „Man nor Muppet” w wyk Bret’a McKenzie’ego.

Robert Więckiewicz i Agnieszka Holland

Na koniec najsmutniejsza informacja, niestety polski film Agnieszki Holland „W Ciemności” nie otrzymała statuetki, a przegrała z filmem „Rozstanie” wyreżyserowanym przez Asghar’a Farhadi z Iranu. Ale nie załamujemy się, liczymy na nagrodę w przyszłym roku ;)


Autor: Joanna Zawadzka