Jej droga ma początek w kraju, w którym niedobór określa egzystencję, przebiega przez państwo poddane społecznej i politycznej transformacji, by dotrzeć do bogatego społeczeństwa Zachodu. Ta geograficznie i emocjonalnie rozpięta trasa zostawiła ślad na fotografiach Eugenii Sierko. Od 26 września można je oglądać na wystawie „Patrzę” w SH Studio w Warszawie. 

Eugenia Sierko urodziła się na Białorusi w 1983 roku, dorastała w Polsce. Już jako nastolatka chciała zostać fotografem. W rodzinnym Sopocie uczyła się zawodu na Warsztatach Fotograficznych Hejbera. Po studiach przeniosła się do Paryża, gdzie dalej uczyła się fotografii, i jak każdy nowy przybysz odkrywała miasto, jego aurę, światło, kulturę. Wkrótce trafiła do świata mody. Przez trzy lata pracowała u boku znakomitego fotografa Guido Mocafico. W tym czasie rozwijała swoje zainteresowania martwą maturą i światem roślin. Równolegle okiem obiektywu bacznie przyglądała się ludziom.

Eugenia patrzy…

Jej kompozycje kwiatowe przypominają holenderskie martwe natury z XVII wieku. Karminowe i amarantowe plamy wyłaniają się subtelnie z ciemnego tła. Zatrzymują wzrok widza, zmuszają do patrzenia i nakłaniają do rozmowy. Te kwiaty, czasem całkiem zwiędłe, zdają się opowiadać o swoim efemerycznym życiu.

W portretach prezentowanych na wystawie dominuje monochromatyzm, silne zestawienie światła i cienia, zdarzają się też zdjęcia wykonane całkiem pod światło. Te zabiegi dodają portretowanym osobom głębi i tajemnicy. Spojrzenia bohaterów zdjęć zadają pytania, zapraszają do obserwacji i dialogu.

Na tych zdjęciach widać, jak Eugenia umiejętnie przemieszcza się między spontanicznymi kompozycjami a wyszukanymi kadrami, gdzie nic nie jest pozostawione przypadkowi, a scenografia jest dopracowana w każdym najmniejszym detalu. Osobista historia fotografki znajduje z kolei odzwierciedlenie w kompozycji i gamie barw – Eugenia z wprawą przechodzi od prostych kompozycji i jednolitych tonacji do wybujałości form i bogactwa kolorów.  

Zgromadzone na wystawie w SH Studio portrety ludzi i roślin mają niezwykłą moc opowiadania historii, zachęcają nas do patrzenia i rozmowy. Wymieńmy więc z nimi nasze spojrzenia.

Agnès Ouvaroff


Eugenia Sierko „Patrzę”
SH Studio
ul. Wilcza 44, Warszawa
Wernisaż: 26 września, godz. 19
Wystawa potrwa do 20 października.