Wyspy Kanaryjskie, jak na słoneczne wyspy przystało, już dawno stały się popularnym miejscem wypoczynku dla turystów z całego świata. Jednym ze sprawdzonych sposobów na udany urlop są zaś wczasy na Teneryfie – najpopularniejszej i największej wyspie tego niezwykłego archipelagu. Należąca do Hiszpanii i oddalona od jej brzegów o 1000 kilometrów wyspa zachwyca swym krajobrazem oraz typowo wypoczynkowym charakterem. Bliskość Afryki (od której Teneryfę dzieli „zaledwie” 300 km) oraz słoneczna pogoda sprawiają, że zainteresowanie turystów tym malowniczym zakątkiem świata jest wyjątkowo silne.

Nie tylko plaże

Choć Wyspy Kanaryjskie są rajem głównie dla miłośników plażowania, nie brak tu atrakcji dla bardziej aktywnych turystów. Ci, którzy zdecydują się spędzić wczasy na Teneryfie, będą mogli urozmaicić sobie czas długimi, górskimi wędrówkami. Idealne warunki do pieszej turystyki panują w północnej części wyspy. W południowej części Teneryfy również nie brakuje miejsc idealnych na pieszą wycieczkę. Tutejsze wąwozy oraz kontrastujące z nimi piaszczyste plaże sprawiają, że każdy znajdzie dla siebie coś interesującego.  
Jest też Teneryfa rajem dla miłośników wspaniałej przygody, zaś wśród tutejszej roślinności nie brak gatunków wyjątkowo rzadkich lub też spotykanych tylko i wyłącznie na największej ze wszystkich Wysp Kanaryjskich. Równie bogaty jest świat zwierząt, wśród których spotkać można liczne gady oraz rzadko spotykane płazy. Na wybrzeżach Teneryfy ujrzeć można również stada rybołowów oraz endemiczne gatunki motyli.

Zabytki Teneryfy

Opisy tej wyspy zwykle koncentrują się na jej wypoczynkowych walorach oraz sportach wodnych, które można uprawiać w miejscowych kurortach. Pomija się za to inne atrakcje Teneryfy, jakimi są zabytkowe budowle. Ci, którym dane było wędrować po wyspiarskich miejscowościach wiedzą jednak doskonale, że zabytkowych świątyń i świeckich budowli jest tu całkiem sporo.  Do najciekawszych zabytków sakralnych należy tu klasztor Świętej Katarzyny, położony w La Laguna. Miejscowość ta może pochwalić się również ważnym ośrodkiem kultu, jakim jest Królewskie Sanktuarium Jezusa Chrystusa. Ze świeckich budowli wyróżnia się tu natomiast ratusz urządzony w XVI – wiecznym pałacu miejskim.
Również w tak modnym kurorcie jak Santa Cruz znaleźć można ciekawe budowle. Jedną z najważniejszych jest zaś Teatr Guimera z połowy XIX wieku, w którego klasycystycznej bryle widoczne są silne wpływy stylu romantycznego.