Długie, krótkie, półdługie, czarne, rude, blond, farbowane, z pasemkami, kręcone, proste, z refleksami, z grzywką, cieniowane. Niby każdy człowiek je ma, niby wystarczy je myć i od czasu do czasu podciąć. Włosy… Jednak żeby mieć naprawdę piękne i zadbane włosy trzeba poświęcić im trochę więcej czasu. Kobiety uwielbiają wizyty u fryzjera, gdzie zmieniają kolor i długość włosów. Pisma kobiece często przypominają o pielęgnacji włosów w wakacje, kiedy trzeba zwiększyć opiekę nad swoją fryzurą. Wiatr, sól morska i słońce mogą pozbawić blasku naszych włosów. O sprężystość i odpowiednią kondycję włosów należy dbać także zimą, kiedy narażone są na wypadanie. Powodem są niesprzyjające temperatury, silny wiatr, chowanie ich pod czapką i wiele innych. Mnóstwo kobiet nie wie jak naprawdę dbać o włosy, wydaje mnóstwo pieniędzy na zabiegi w salonach, czy mnóstwo masek, odżywek, szamponów, mgiełek. Aby dobrze o nie dbać, trzeba pamiętać, że należy wiedzieć jaki mamy rodzaj włosów, ale i skóry. Profesjonaliści polecają dostosowanie szamponu do skóry włosów, a odżywki do włosów. Nie zawsze trzeba kupować komplet, czyli odżywki z szamponem z tej samej linii kosmetycznej.

Trzeba przyznać, że wypadanie dużej ilości włosów to częsty problem. Powinno się pamiętać o tym, że dziennie tracimy ok.100 włosów. Jeśli ta ilość jest znacznie większa, należy zastanowić się jak sobie pomóc. Możemy zacząć używać odpowiednich kosmetyków, które jednak są najczęściej dostępne w aptece. Mamy tam dość spory wybór masek, odżywek, ampułek, które mogą wzmocnić nasze włosy. Można też sobie pomóc zażywając leki, zawierające najczęściej skrzyp polny i kompleks witamin z grupy B. Pamiętajmy jednak, że zaczynając kurację pracujemy głównie na włosy, które dopiero rosną, na efekty więc trzeba zwykle poczekać. Jeśli te wszystkie sposoby zawodzą należy udać się do dermatologa, gdyż może to być znak ostrzegawczy przed poważnymi chorobami. 
Włosy długie, czy krótkie muszą być zdrowe. Zimą często używamy suszarki, której ciepłe powietrze szkodzi włosom, można spróbować używać zimniejszego podmuchu. Prostownice, lokówki także nie służą naszej fryzurze. Trzeba więc pamiętać o kosmetykach do pielęgnacji i stylizacji, którymi jednak nie można nadmiernie obciążać włosów