Największymi wrogami naszych zębów jest próchnica i parodontoza. Już od dziecka rodzice tłumaczyli nam, żeby myć zęby i chodzić do dentysty, bo w końcu jeśli nie będziemy tego robić to ząbki wypadną, a nam pozostanie tylko sztuczna szczęka. Nie koniecznie ta po babci, czy dziadku. 
Każdy chce mieć piękny uśmiech. W końcu tyle przykładów w telewizji. Aktorki z pięknymi, białymi uśmiechami tylko zachęcają, by dbać o biel i zdrowie naszych zębów. 
Jest kilka sposobów, by mieć zdrowe zęby. Przede wszystkim myj je co najmniej dwa razy dziennie.

Jednak najlepiej byłoby gdybyśmy czyścili dokładnie zęby po każdym posiłku, by resztki pożywienia nie pozostawały w przestrzeniach międzyzębowych i aby nie tworzyły wylęgarni bezlitosnych bakterii. 
Koniecznie myj zęby przed snem, w przeciwnym razie kwasy jamy ustnej rozpoczną proces niszczenia twoich zębów. Zęby szczotkuj od dziąseł ii dalej wzdłuż zębów, zaczynając od zewnętrznej strony. Gdy już szorujesz ząbki, to czyść dokładnie po dwa, myjąc przy tym dokładnie przestrzenie między nimi. Później umyj wewnętrzne powierzchnie zębów, a na koniec górne powierzchnie zębów trzonowych. 
Są także miejsca, z których trudno wydobyć resztki jedzenia. W tym celu posłuży tobie nić dentystyczna. Przy jej użyciu należy zachować ostrożność, tak by nie pokaleczyć swoich dziąseł. 
Po dokładnym umyciu prysznic jamy ustnej. Taki zabieg ujawnia ostatnie resztki jedzenia i masuje dziąsła, co zapobiega paradontozie.

Pozostaje jeszcze kwestia wyboru odpowiedniej pasty do mycia zębów. W sklepie, aptece czy drogerii istnieje ogromny wybór. Zazwyczaj pasty do zębów zawierają fluorydy, które wzmacniają szkliwo i tego typu pasty można stosować bez żadnych obaw. Należy jedynie uważać na specjalne pasty dla palaczy, ponieważ te atakują zbyt agresywnie szkliwo zębów. 
Tak podstawowe informacje dotyczące czyszczenia i ochrony zębów możesz znaleźć niemal wszędzie, ale najważniejsze jest to, by o nich pamiętać