Ten rodzaj cery sprawia wrażenie szorstkiej, w dodatku bladej i jakby cienkiej niby pergamin. Ten rodzaj cery rozróżnia dwa typy: cerę suchą – pozbawioną tłuszczu oraz cerę suchą – odwodnioną. Każdy z tych typów wymaga specjalnej pielęgnacji.

Dlatego też cera sucha pozbawiona tłuszczu najczęściej wymaga kremu na noc niż na dzień. Zaczynając jednak od wieczornej pielęgnacji powinniśmy ją rozpocząć od demakijażu. Wystarczy nasączyć płatek kosmetyczny odrobiną lotionu do demakijażu oczu, ale co jest istotne, bez olejków. Makijaż z oczu usuwaj przesuwając płatek od brwi w dół przez całą powiekę. Po takim demakijażu dopiero możesz przejść do właściwego oczyszczania. Przy oczyszczaniu twarzy nałóż na wilgotną dłoń odrobinę olejku do mycia suchej skóry i lekko rozprowadź po twarzy, szyi i dekolcie. Resztę olejku z twarzy zmyj dużą myjką lub małym wilgotnym ręczniczkiem. Lekko przyciskaj myjkę przez 10 sekund do twarzy i dokładnie zetrzyj olejek. Następnie wacik kosmetyczny nasącz tonikiem do cery suchej i lekko go rozprowadź. Pamiętaj, by używać tylko toniku bezalkoholowego. Przejdźmy zatem do odżywiania skóry pozbawionej tłuszczu. Nanieś na koniec pod oczy specjalny krem do tego przeznaczony. Krem delikatnie wklepuj. Natomiast na resztę twarzy, szyję i dekolt nałóż krem na noc przeznaczony dla suchej cery. Zanim naniesiesz krem na noc możesz przed jego nałożeniem posmarować twarz, szyję i dekolt serum zawierającym olejek.

W przypadku cery suchej pozbawionej tłuszczu poranna pielęgnacja również powinna składać się z oczyszczania i odżywiania. Oczyszczanie twarzy ciepłą wodą powoduje, że nie musisz stosować olejku do oczyszczania twarzy. Następnie nasącz płatek kosmetyczny tonikiem do suchej cery i lekko oklep nim twarz. Rozpoczynając poranne odżywianie wklep pod oczy krem, tak samo jak to robiłaś przy wieczornej pielęgnacji. Ochronnie na dzień możesz stosować krem na dzień z bardzo dużą zawartością tłuszczu. Co 4-6 tygodni możesz zastosować peelin, ale tylko wieczorem. Pamiętaj, że dla tego typu cery najbardziej odpowiednim będzie ten, który zawiera substancje zwracającą skórze utracony tłuszcz. Natomiast dwa albo trzy razy w tygodniu zastosuj odżywkę na twarz. Po peelingu jest to konieczne. Zastosuj odżywkę, która będzie miała podobną konsystencję do kremu i nałóż jej grubą warstwę na twarz.

Nie zapominajmy o drugim typie cery suchej – odwodnionej. Pielęgnacja wieczorna tego typu skóry powinna składać się z trzech elementów: demakijaż, oczyszczanie i odżywianie. Rozpoczynając od demakijażu wykonujesz te same czynności, co w przypadku cery suchej – pozbawionej tłuszczu. Przy oczyszczaniu jest ta sama kolejność, jak w przypadku pierwszego typu cery suchej, jednak przy tego typu skórze często występują wągry i dość duże, otwarte pory. Dlatego dwa razy w tygodniu powinnaś dodatkowo oczyszczać swoją twarz kremem do mycia twarzy. Zamiast kremu możesz jeszcze raz oczyścić olejkiem kosmetycznym, a następnie przetrzeć szczoteczką do twarzy, co zapobiegnie rogowaceniu naskórka. Po tak intensywnym oczyszczaniu nasącz płatek kosmetyczny tonikiem do cery suchej lub do cery tłustej (zarówno cera pozbawiona wilgoci jak i cera tłusta mają tendencję do zanieczyszczeń i dużych porów). Tonik, który będziesz stosowała nie powinien zawierać alkoholu lub by jego stężenie nie przekraczało 7%. Możesz poszukać toników, które zawierają rumianek. W przypadku odżywiania sytuacja jest identyczna jak w odżywianiu cery suchej- pozbawionej tłuszczu.  
Poranna pielęgnacja nie różni się niczym od tej w przypadku pierwszego rodzaju skóry suchej. 
Specjalna pielęgnacja jaką możesz wykonywać to zrobienie co 3 tygodnie peelingu. Po peelingu zawsze powinnaś nakładać na skórę kojącą lub regenerującą odżywkę, która zwróci twojej cerze utracony tłuszcz. Możesz również dwa albo trzy razy w tygodniu zastosować maseczkę na twarz. Może to być maseczka w postaci żelu, maseczka ściągająca albo odżywka w kremie i stosowane na przemian.