Po za tymi typami cery, które wymieniliśmy i opisaliśmy sposób ich pielęgnacji, jest także cera zanieczyszczona. Ten typ cery jest bardzo charakterystyczny i nie trudno go zauważyć, gdyż na skórze pojawia się wiele wągrów i krostek, często tworzą się na niej pryszcze i zaognione stany zapalne. Reaguje ona nadmierną wrażliwością dlatego wymaga szczególnej pielęgnacji. Uważaj tylko by tych objaw nie pomylić z trądzikiem. Trądzik jest chorobą, którą powinien zająć się dermatolog i pod żadnym pozorem nie wolno go pielęgnować w taki sam sposób jak cery zanieczyszczonej. 
Podczas wieczornej pielęgnacji cery zanieczyszczonej bardzo ważny jest demakijaż, który pozwoli na dalsze etapy. W tym celu nasącz płatek kosmetyczny odrobiną płynu do demakijażu oczu bez zawartości olejków i usuń nim dokładnie makijaż przesuwając płatek od brwi wzdłuż przez całą powiekę.

Kolejnym etapem jest oczyszczanie. W tym przypadku bardzo ważne jest by codziennie rano i wieczorem używać świeżej myjki. Na wilgotne dłonie nałóż odrobinę mleczka kosmetycznego do cery tłustej. Następnie rozprowadź je lekko po całej twarzy, szyi i dekolcie. Aby zmyć mleczko wystarczy duża, zwilżona letnią wodą myjka lub mały ręczniczek. Lekko przyciskając do twarzy myjkę lub ręczniczek dokładnie zetrzyj mleczko. Przy tego typu cerze mycie twarzy należy powtórzyć dwukrotnie. Jednak za drugim razem użyj do mycia twarzy kremu, na tej samej zasadzie, co wcześniej mleczko. Na koniec oczyszczania nasącz płatek kosmetyczny tonikiem, ale taki, który będzie zawierał w swym składzie alkohol. Alkohol w twoim przypadku będzie działał dezynfekująco – wystarczy, że tonik lekko rozprowadzisz po twarzy. Ostatnim elementem wieczornej pielęgnacji jest odżywianie, w którym wystarczy nanieść na skórę pod oczy odpowiedni krem pod oczy. A na koniec nanieś na całą twarz, szyję i dekolt nawilżający krem na noc do cery tłustej lub zniszczonej. 
Nie zapominaj jednak o porannej pielęgnacji, która nie zajmuje wiele czasu, ale przy tym typie cery jest bardzo ważna. Na początku oczyszczanie, które powinnaś wykonać mleczkiem kosmetycznym w taki sam sposób, jak przy wieczornej pielęgnacji. Po oczyszczeniu nanieś na twarz tonik, na tych samych zasadach, co wieczorem.

Ostatni element porannych zabiegów to odżywianie i tu znów nałóż krem pod oczy, a na koniec zastosuj na całą twarz i szyję emulsję do twarzy z zastosowaniem do cery tłustej lub zanieczyszczonej. Wystarczy nanieść ją na płatek kosmetyczny i delikatnie rozsmarować. 
Po za podstawową pielęgnacją możesz również pokusić się o dodatkowe zabiegi, które nie zaszkodzą twojej skórze, a wręcz przeciwnie. Co 2-3 tygodnie powinnaś nałożyć na skórę maseczkę. Idealne w tym celu będą maseczki nawilżające na bazie żelu. Natomiast powinnaś unikać maseczek w kremie. 
Dla osób z zanieczyszczoną cerą bardzo ważne są peelingi. Jednak zanim zdecydujesz się na wykonanie go powinnaś najpierw porozmawiać z dermatologiem, ponieważ ze względu na ich ziarnistość może okazać się, że zbyt podrażnisz skórę lub zaognione pryszcze i infekcja rozniesie się na inne partie twarzy. 
Dlatego ostrożnie, ale z zachowaniem podstaw codziennej pielęgnacji