Picie czerwonej herbaty wspomaga odchudzanie i przemianę materii, właśnie dlatego poleca się ją wszystkim, którzy chcą pozbyć się zbędnych kilogramów. Badania dowodzą także, że czerwona herbata poprawia pamięć, zmniejsza ryzyko chorób nowotworowych, wspomaga procesy trawienne i pracę wątroby, obniża poziom cholesterolu, a także sprawia, że ciśnienie wraca do normy. Wszystko to dzięki zawartym w herbacie związkom mineralnym i mikroelementom.

Sceptycy uważają, że same picie herbaty nie wystarczy, żeby schudnąć. Należy dobrać odpowiednią dietę, ćwiczyć. Sama herbata nie zdziała cudów, ale będzie wtedy doskonałym dodatkiem i pomoże nam osiągnąć zamierzone efekty. Wiele osób twierdzi jednak, że schudło dzięki piciu czerwonej herbaty, bez przechodzenia na dietę. Panie twierdzą także, że herbata pomaga w redukcji cellulitu. Specjaliści zalecają picie czerwonej herbaty 5-6 razy dziennie, najlepiej pół godziny po posiłku. 
Istnieje wiele odmian czerwonej herbaty. U nas powodzeniem cieszą się herbaty Pu-ERH, a także inne herbaty firmy BIO ACYIVE. Dla tych, którzy nie przepadają za dość specyficznym smakiem czerwonej herbaty, polecane są herbaty z dodatkiem soku cytrynowego, czy grejpfrutowego