Śpimy po to by zregenerować siły przed następnym dniem. Sen daję odpoczynek, ale daje też cos więcej, gdy my leżymy nieruchomo nasz mózg cały czas pracuje. Nie pozwala nam przestać oddychać i produkuje nasze senne fantazje. Czasem są to wspomnienia z minionego dnia, czasem skrywane marzenia których na jawie nie odważylibyśmy się spełnić, innym razem koszmary będące odzwierciedleniem naszych lęków.
Badania naukowe wykazały, że miewamy od trzech do dziewięciu snów w ciągu nocy. Niektórzy pamiętają wszystkie swoje sny niektórzy tylko ich fragmenty, są też i tacy którzy nie pamiętają nic. Sny są procesem równie naturalnym jak oddychanie, naukowcy udowodnili wręcz że byłoby to dla nas niezdrowe gdybyśmy snów nie mieli.

W snach możemy odgrywać nasze fantazje, zachowywać się głupio lub źle, generalnie możemy szaleć bezpiecznie, nie myśląc o konsekwencjach. Naukowcy prowadzili wiele doświadczeń nad zakłócaniem snu. Powstało też kilka filmów obrazujących takie eksperymenty, ich bohaterowie często popadali w psychozy lub miewali halucynację. Badacze zajmujący się tym problemem wysunęli wnioski, że ludzie pozbawieni w nocy fantazji sennych próbowali realizować je w ciągu dnia. Trudno sobie wyobrazić chaos który by zapanował gdyby tak nas wszystkich pozbawić snu.
Generalnie sen jest nam potrzebny do życia niczym powietrze i nie powinniśmy się go pozbawiać. W normalnych życiowych warunkach gdy w jakiś sposób jesteśmy zmuszeni ograniczać czas na sen zwykle szybko odczuwamy tego negatywne konsekwencje takie jak zaburzenia koncentracji, kłopoty z pamięciom czy rozdrażnienie. Warto więc pracować tak by zawsze te 8 godzin w ciągu doby zarezerwować na senne marzenia