W modzie królują kolory, jednak aura wydaje się być oporna na trendy. W okresie przejściowym, kiedy śnieg topnieje, a wiosna wciąż nie może się zdecydować na przyjście, wszyscy marzymy, by uciec gdzieś daleko, jak najdalej od wszechogarniającej szarości. Oto lista miejsc, którymi można nacieszyć oczy spragnione wiosennych barw.


Cinque Terre, Włochy

cinque terre

cinque terre 2


To kompleks 5 wiosek: Monterosso al Mare, Vernazza, Corniglia, Manarola i Riomaggiore, wpisany na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Nic dziwnego. Kolorowe domki zbudowane na ogromnym klifie nad samym morzem tworzą krajobraz jak z bajki. Aż trudno uwierzyć, że to miejsce istnieje naprawdę.

Jodhpur, Indie

jodhpur

jodhpur - indie

 

Zaczęło się wiele lat temu, kiedy kasta duchownym pomalowała swoje domy na niebiesko, aby zaznaczyć swoją odrębność od reszty społeczeństwa. Jednak moda szybko się rozprzestrzenia. Dzisiaj miasto wyraźnie odznacza się na tle szarości pozostałych miejsc. Mocne błękity i indygo biją po oczach. Mieszkańcy zarzekają się, że niebieska gorączka, której uległo miasto, jest nie tylko piękna, ale i praktyczna: kolor nieba ponoć odstrasza komary i pomaga utrzymać chłód w gorącym limacie Indii. Czy to prawda? Dowodów naukowych brak, ale jedno jest pewne: błękitne miasto, nawet pełne komarów i słońca, cieszy oczy.


St. Johns – Newfoundland – Canada

st. johns newfoundland

 

Wygląda jak zbudowane z klocków lego, ale istnieje naprawdę. Jest przepiękne, ale też znane ze swego chłodnego klimatu. Dlatego przypadnie do gustu estetom z dużą tolerancją niskich temperatur. Ciepłolubni zadowolą się zdjęciami.

Valparaiso – Chile

valparaiso

 

Zwane często „Klejnotem Pacyfiku”, według swoich wielbicieli ma ponoć prowadzić do raju. Nie zostało to sprawdzone, ale „raj” jest dość szerokim pojęciem. Jeśli wystarczy nam ciepły klimat, mnóstwo kolorów wokół i bryza oceanu –cel osiągnięty. I nic więcej nie trzeba. Choć fakt, że to dodatkowo kulturalna stolica kraju może naszej świadomości wyjść tylko na dobre.

Guanajuato, Meksyk

guanajuato

guanajuato mexico

 

To jedna z największych potęg srebrnego przemysłu. Jednak jego najmocniejszą stroną są nie kopalnie dostarczające światowemu handlowi srebrem prawie jedną trzecią produktów, ale zapierające dech w piersiach krajobrazy. Bajkowe miasteczko widnieje już na liście UNESCO. Odwiedzających wita gamą barw przywodzącą na myśl indiańskie stroje.


Podróże kosztują, ale zawsze dobrze pomarzyć. Zanim odłożymy na podróż do Ameryki Południowej, możemy wybrać się do nieco bliżej położonego Wrocławia i pooglądać kolorowe kamieniczki na starym mieście. Lub nabyć nowy ciuch w mocnych neonowych barwach. Dla chcącego nic trudnego!

 

Autor: Zuzanna Sołtys