Niektórzy próbowali już wszystkiego, aby móc rzucić palenie. Zastrzyki, terapie, gumy, tabletki to tylko kilka sposobów, jakie są dostępne na rynku. Najnowszą alternatywą na papierosy to E-papieros. Działa na zasadzie dostarczania niewielkich ilości nikotyny metodą inhalacjii.
Ustnik zawiera wymienny wkład wypełniony specjalnym płynem zawierającym nikotynę (0,4% do 3,6%), glikol propylenowy (50% do 99,6%), glicerynę (0% do 49,6%) i opcjonalnie dodatki smakowe lub aromatyczne. Podczas "zaciągania się" przez użytkownika, mikroprocesor przez przełącznik podciśnieniowy wykrywa przepływ powietrza i aktywuje zasilanie do tzw. atomizera. Atomizer wprowadza mikroskopijne kropelki płynu do przepływającego powietrza przez podgrzanie płynu do temperatury 150-180°C. Tworzy to parę, która jest inhalowana przez użytkownika. Glikol propylenowy powoduje, że płyn tworzy mgiełkę przypominającą wyglądem dym tytoniowy, dodatek gliceryny zwiększa ten efekt.
Jeżeli wolicie coś bardziej efektownego istnieją również świecące e-papierosy. Na końcu urządzenie mają kolorową diodę LED.

E-papierosy są świetnym wynalazkiem. Nie wiadomo czy skuteczne, jednak sama myśl, że się pali „e”papierosa już rozbawia i rozwesela. Zresztą wychodzą o wiele taniej niż tradycyjne papierosy, a na dodatek możesz palić je wszędzie! W restauracjach, bankach, pocztach, samolotach już nikt ci nie powie, że nie możesz palić.
E-papierosy również mają bardzo ciekawy design.