Raport PizzaPortal.pl dotyczy zamówień składanych w 2013 roku. Badanie zostało przeprowadzone na podstawie 1,5 mln zamówień złożonych przez serwis Pizzaportal.pl od 1 stycznia do 31 grudnia 2013 roku w ponad 2500 różnych restauracjach, których oferty dostępne są na portalu.

Jak wynika z raportu, zamawiając jedzenie online najczęściej wybieramy samodzielnie skomponowaną pizzę z obowiązkowymi pieczarkami, a do tego sos czosnkowy. Najwięcej zamówień realizowanych jest w sobotnie wieczory, a średnia wartość jednego zamówienia to 35 złotych. Są też pierwsi Polacy, którzy zamawiają jedzenie online, płacąc wirtualną walutą Bitcoin.*

Na polskich stołach niepodzielnie rządzi włoska kuchnia

Jak wynika z raportu, najpopularniejszą kuchnią jest kuchnia włoska, stanowiąca 64% wszystkich zamówień składanych przez serwis PizzaPortal.pl. Daleko po niej znalazła się kuchnia chińska - 19% zamówień, następne dania obiadowe z kuchni polskiej - 9% wszystkich transakcji. W przypadku zamówień przez aplikacje mobilne, popularne były także potrawy kuchni tureckiej i japońskiej (przede wszystkim sushi). Średnia wartość koszyka zamówień za pośrednictwem strony PizzaPortal.pl wynosi 35 złotych.

Włoska kuchnia = pizza

Bezsprzecznie najczęściej zamawianą przez Internet potrawą kuchni włoskiej jest pizza. Jak wynika ze statystyk, była zamawiana w 79% przypadkach. Przy jej wyborze Polacy lubią kierować się swoimi własnymi upodobaniami i wyobraźnią, w związku z czym najcześciej zamawiają kompozycję własną. Jeśli chodzi o dodatki do pizzy, to obok takich podstaw, jak ser czy sos pomidorowy, znalazły się pieczarki, które w 88% były wybierane jako podstawowy składnik do pizzy. Następnie cebula (71%), salami (58%), papryka (46%), a później kukurydza (41%).  Jeśli zamawiający nie decydują się na skomponowanie własnego placka, to sięgają po Margheritę lub Capriciosę.

Można pokusić się o stwierdzenie, że Polacy to prawdziwi „sosożercy”. Najpopularniejszym sosem ubiegłego roku był sos czosnkowy, zamawiany do 56% zamówionych posiłków. Drugie miejsce zajął sos słodko – kwaśny (14%), a za nim sos ostry (8%).

Jedzenie na zamówienie głównie w sobotnie wieczory

W ciągu roku najwięcej zamówień realizowanych jest w dni bezpośrednio przed Świętami Bożego Narodzenia, w Nowy Rok oraz Walentynki. Generalnie, weekendy i dni wolne są czasem, kiedy odnotowywana jest największa ilość zamówień jedzenia online. Liczba zamówień w weekendy ubiegłego roku stanowiła ponad 53% tygodniowej sprzedaży w serwisie. Co ciekawe, wartość procentowa między poszczególnymi dniami tygodnia wzrastała wraz z każdym dniem tygodnia. W poniedziałek liczba zamówień stanowiła 9%, a z kolei w sobotę 19%.

Jeśli chodzi o pory dnia, to Polacy najczęściej zamawiają jedzenie w godzinach wieczornych, tj. 18.00 – 20.00. Nieco mniej zamówień odbywa się w okolicach godzin 16.00 – 18.00 oraz 20.00 – 22.00. W przypadku zamówień jedzenia w godzinach lunchu, a przestrzeni 2013 roku zauważyć można tendencję wzrostową. Wynosi ona ok. 12-15% dziennych zamówień.

Zamawianie jedzenia online stało się powszechne i znane w całej Polsce, o czym świadczy stały wzrost zamówień online na PizzaPortal.pl. Natomiast kuchnia włoska jest stałym elementem w kuchni polskiej. Trendy na talerzu kreują nie tylko media, ale sami użytkownicy, którzy od momentu powstania PizzaPortal.pl najcześciej wybierają kuchnię włoską, w której dominuje pizza w rozmaitej postaci.

Raport PizzaPortal.pl w całości dostępny jest TUTAJ