W ostatnich latach zarówno na świecie, również w Polsce, coraz bardziej powszechny i popularny stał się tzw. recycling, czyli kompleksowa metoda ochrony środowiska, której celem wiodącym jest maksymalizacja wtórnego wykorzystywania zużytych uprzednio materiałów, a także minimalizacja nakładu na ich ponowną przeróbkę. Recycling przybiera rozmaite formy, począwszy od segregacji śmieci w gospodarstwach domowych po rozmaite happeningi, a także sztukę recyclingu – tzw. recycling art.

W obecnych czasach coraz modniejsze, także wśród gwiazd, stają się bowiem wszelkiego rodzaju akcesoria powstałe w wyniku recyclingu. Wielu artystów tworząc swoje niepowtarzalne kolekcje stara się wykorzystywać zużyte przedmioty lub materiały nadając im nowy i niespotykany dotychczas wyraz. Nierzadko tego rodzaju dodatki, z uwagi na swoją niepowtarzalność, a także ogromny wkład pracy są stosunkowo drogie i trudne do zdobycia. Najlepiej mieć wówczas zaprzyjaźnioną projektantkę albo też nieustannie śledzić wszelkiego rodzaju aukcje internetowe. Trend na recycling art na dobre zagościł również w Polsce.

Przykładem niech będą tutaj torebki polskiej artystki Izabeli Jędrulak-Mocur, na której przerobione, folklorystyczne wyroby, dziewczyny polują całymi miesiącami. Artystka propaguje wspomniany już wcześniej „recycling art.”, który określa jako: „Sztukę przetwarzania i przywracania znaczenia przedmiotom. Nowe życie przedmiotów po przejściach”. Można powiedzieć, że stara się ona tchnąć w te przedmioty zupełnie nowego ducha. Mało tego, wszystkie stworzone przez nią akcesoria są nie tylko oryginalne oraz wyjątkowe, ale w całości własnoręcznie zmodyfikowane. Więcej szczegółów można zobaczyć na oficjalnej stronie internetowej: http://www.recyclingart.pl/index.html.
Kolejnym nietuzinkowym pomysłem jest torba lub portfel z plandeki reklamowej. Na taki oryginalny pomysł wpadli twórcy pierwszego polskiego projektu o nazwie „Ho Lo”(http://ho-lo.pl/), dotyczącego szeroko rozumianego advercyclingu. Ich firma zajmuje się bowiem powtórnym wykorzystywaniem zużytych lub niepotrzebnych plandek, a także banerów reklamowych, tworząc z nich równie praktyczne, co unikatowe akcesoria.

Tego rodzaju przedsięwzięć jest w naszym kraju coraz więcej. Na samej tylko stronie: http://www.haloart.pl/, na której młode, początkujące artystki mogą wystawiać na sprzedaż swoje ekologiczne wyroby z recyclingu, jest ich całe mnóstwo. Ogromną zaletą tego rodzaju sztuki jest zatem nie tylko możliwość posiadania czegoś zupełnie innego, czy też ochrona środowiska, ale również sam fakt, że każda z nas może wykonać takie przedmioty samodzielnie. Recycling art to znakomity pomysł dla młodych, prężnych i kreatywnych osób, które pragnęłyby sprawić przyjemność sobie oraz bliskim, a równocześnie popierać ochronę środowiska naturalnego