Polski New Look

New Look to termin wymyślony przez Christiana Diora w latach czterdziestych ubiegłego wieku. W ten sposób reklamową swoją nową kolekcję ubrań. W polskich realiach hasło to oznaczało  dążenie do nowoczesności w bardziej wszechstronnym znaczeniu.

zastawa- New Look

We wrocławskim Muzeum Narodowym można właśnie obejrzeć wystawę zatytułowaną „Polski New Look”. Tym, którzy zachwycili się warszawską ekspozycja „Chcemy być nowocześni” na pewno przypadnie ona do gustu. Pomysłodawcy wystawy zgromadzili w muzeum około dwustu naczyń i figurek z lat pięćdziesiątych i sześćdziesiątych ubiegłego wieku.

figurka- New Look

Przedmioty, które można podziwiać są zaprojektowane przez plastyków zatrudnionych w zakładowych Ośrodkach Wzorcujących z Wałbrzycha, Jaworzyny Śląskiej, Chodzieży, Ćmielowa, Bogucic, Pruszkowa, Tułowic czy Włocławka.

New Look- kocur

Dzieła wykonane z ceramiki wcale się nie starzeją. Po ponad pół wieku serwisy do kawy, czy figurki z tamtego okresu mogą się świetnie prezentować w nowoczesnych wnętrzach XXI wieku. Wystawę w Muzeum Narodowym we Wrocławiu będzie można oglądać do 1 kwietnia. Naprawdę warto przekonać się, że wśród siermiężnych obiektów zwanych sztuką czasów socjalizmu, wzornictwo użytkowe było na bardzo wysokim poziomie.

figurka- New Look

 

Autor: Marta Chrząstek