Dane znajdujące się w raporcie opublikowanym przez specjalistów G DATA SecurityLabs w pierwszym półroczu 2015 roku mogą zaniepokoić rodzimych klientów PKO BP, mBanku, ING oraz Citibank.

Eksperci z G DATA SecurityLabs przebadali 6 115 różnych wersji trojanów bankowych. Podczas badania największą aktywność wykazywały trojany: Swatbanker, ZeuS, Gozi, Tinba, Vawtrak oraz Bebloh.

Występowanie poszczególnych odmian trojanów różniło się w poszczególnych miesiącach. Szczególne natężenie ataków miało miejsce w lutym oraz marcu.

Ciekawostką jest to, że w marcu udało się odeprzeć największą liczbę trojanów bankowych w historii, od czasu, kiedy prowadzi się tego typu statystyki.

Autorzy raportu zwracają także uwagę na fakt, iż trojan bankowy Swatbanker został wykorzystany do ataku na Bundestag. Pracownicy G DATA wykryli serię ataków wymierzonych w niemiecki parlament pomiędzy 8 a 10 czerwca tego roku.

Najbardziej aktywnym spośród wszystkich trojanów bankowych w I półroczu 2015 roku jest Swatbanker, który atakował najczęściej instytucje finansowe mające swoje lokalizacje w Niemczech, Austrii i Polsce. W niechlubnym rankingu 20 najczęściej atakowanych m.in. przez tego szkodnika banków znalazły się 4 dobrze znane placówki z Polski: PKO Bank, mBank, ING oraz Citibank. Ogólne zestawienia otwiera Volskbank, a następne lokaty przypadły Deutsche Bank Gruppe oraz GE Capital, wszystkie instytucje znajdują się za naszą zachodnią granicą.