W miniony poniedziałek 24-ego Maja rozpoczął się 35 Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni, który jest jedną z najważniejszych tego typu imprez w naszym kraju. Po raz pierwszy odbywa się on w Maju, a nie jak do tej pory we Wrześniu. Do trójmiejskiego miasta licznie przybyły większe i mniejsze gwiazdy polskiego przemysłu filmowego, aby wziąć udział w festiwalu i powalczyć o Złote Lwy. O tę najważniejszą na gdyńskiej imprezie nagrodę konkurować będzie 21 filmów, m.in. produkcja „Cudowne lato” w reżyserii Ryszarda Brylskiego autora obsypanego nagrodami filmu „Żurek”, „Joanna” jednego z czołowych twórców kina moralnego niepokoju Feliksa Falka, „Kołysanka” cenionego polskiego reżysera komediowego Juliusza Machulskiego, „Mistyfikacja” Jacka Koprowicza, który obrazem o tajemnicy śmierci Stanisława Ignacego Witkiewicza powraca za kamerę po dwudziestoletniej przerwie czy najnowszy film jednego z najlepszych polskich twórców kina poetyckiego, Jana Jakuba Kolskiego „Wenecja”. W zeszłorocznej edycji Złote Lwy otrzymała czarna komedia Borysa Lankosza „Rewers”, a Srebrne Lwy przypadły „Wojnie polsko-ruskiej” Xawerego Żuławskiego.

Oba filmy odniosły ogromny sukces co z całą pewnością zachęca widzów do uważnego przyglądania się tegorocznemu konkursowi głównemu. 
W Gdyni, można także zobaczyć 15 filmów pozakonkursowych prezentowanych w ramach panoramy polskiego kina oraz przegląd kina islandzkiego i norweskiego. Uroczyste otwarcie festiwalu zainaugurował pokaz najnowszego filmu Tomasza Bagińskiego „Animowana Historia Polski”, który jak dotąd można było zobaczyć tylko na EXPO 2010 w Szanghaju w ramach prezentacji w polskim pawilonie. Imprezie towarzyszy szereg imprez dodatkowych takich jak koncert Jana Garbarka, jubileuszowa wystawa czy konferencja „Literatura dla filmu”. Zakończenie imprezy odbędzie się 29-ego Maja podczas uroczystej gali na gdyńskiej plaży, gdzie zostaną wręczone nagrody w tym Platynowe Lwy dla Janusza Morgensterna za całokształt twórczości. Zwycięzców wyłoni jury pod przewodnictwem reżysera Andrzeja Barańskiego.