Zazwyczaj podchodzimy bardzo sceptycznie do twórczości polskich wykonawców. Spotykamy się z kiczem, tandetą, a zamiast jakościowej muzyki, otrzymujemy roznegliżowane artystki , które nie skupiają się na tworzeniu muzyki, tylko robieniu show. Na szczęście, ostatnio głośno na polskiej – i nie tylko – scenie muzycznej zrobiło się o Julii Marcell, a właściwie Julii Górniewicz.

Julia Marcell


Wokalistka ta, pochodzi z Olsztyna, natomiast obecnie mieszka i nagrywa w Niemczech. W 2007 roku wydało swoją pierwszą epke „Storm”, dwa lata później na rynek wyszedł już cały album zatytułowany It Might Like You. W Niemczech płyta ukazała się wcześniej niż w Polsce i sporo się o niej mówiło, zamieszczono na jej temat nawet artykuł w „Der Spiegel. Największym sukcesem jednak okazała się płyta, wydana rok temu „ June”, a w szczególności  singel Matrioszka.


Ta własnie piosenka, kilka miesięcy temu znalazł się na na bardzo popularnej amerykańskiej stronie dotyczącej muzyki – the cool hunter. Dopiero za jakiś czas można było usłyszeć  singel Julii w polskich rozgłośniach i nagle wybuchł szał na jej punkcie. Najpopularniejsze bloggerki polecały Jullie i jej Matrioszke, nagle „facebookowe walle” wypełniły utwory Marcell. A jej fanpage zdobył aż 12 000 „lajków”. Kolejnym potwierdzeniem popularności piosenkarki jest występ na największym polskim festiwalu –  Heineken Opener Festival w lipcu tego roku.

June- Julia Marcell


W wywiadzie z roku 2010, artystka podkreślała, że jej marzeniem jest „trasa koncertowa. Taka prawdziwa, dzień po dniu, z pełnym zespołem” i właśnie realizuje swoje marzenie, od kilku miesięcy koncertuje zarówno w Polsce jak i w Niemczech. Koncert w Warszawie cieszył się ogromną popularnością, szczególnie wśród osób młodszych. Atutem piosenkarki jest to, że tworzy własną, niepowtarzaną muzykę, a mimo sukcesu pozostaje nadal tą samą osobą.

Potwierdzeniem  może być wyróżnienie w nagrodzie „Paszport Polityki” w kategorii muzyka popularna, za „udowodnienie, że karierę w muzyce pop można robić samodzielnie i na własnych zasadach. Za w pełni autorskie i nowoczesne podejście do tworzenia muzyki”. Zachęcamy do zapoznania się z jej twórczością.

Autor: Martyna Zastawna