Podczas odbywającej się właśnie w Szanghaju Wystawy Światowej, EXPO 2010 okazje do zaprezentowania najnowszych trendów nie tylko w dziedzinie architektury czy inżynierii, ale także szeroko rozumianej kultury i nauki, mają kraje z niemal wszystkich zakątków świata. W Chinach nie zabrakło także polskiej reprezentacji. 22-ego Maja miał miejsce Polski Dzień Narodowy na Expo podczas, którego oczy wszystkich przebywających tam osób zwrócone były na nasz kraj.

Organizatorzy zadbali, aby nie zabrakło wielu atrakcji, w tym konkretnym dniu można było m.in. uczestniczyć w koncercie muzyki polskiej, która grana była na tradycyjnych chińskich instrumentach, zaprezentowano kompozycje Fryderyka Chopina, Jana Paderewskiego czy Stanisława Moniuszki. Można było także obejrzeć niecodzienny spektakl „Let`s dance Chopin”, na który złożyła się choreografia Marii Stokłosy i aranżacja muzyki Chopina wykonana przez Janusza Stokłosę jak również widowisko muzyczno-baletowe „Rock loves Chopin”, gdzie twórcą udało się połączyć elementy baletu, muzyki klasycznej, jazzu oraz rocka i stworzyć niezwykłe widowisko z oprawą multimedialną. W trakcie Dnia Polskiego na EXPO wypadły dni promocji Śląska i Szczecina. W związku z tym odbyły się zarówno tradycyjne jak i mniej konwencjonalne wydarzenia promujące miasto Szczecin i województwo śląskie, jak np. układanie puzzli, wirtualny spacer po Szczecinie czy koncert zespołu „Śląsk”. Na zakończenie polskiego dnia na targach w Szanghaju odbyła się gala w Teatrze Wielkim, gdzie miał miejsce koncert muzyki filmowej prezentujący kompozycje m.in. Wojciecha Kilara, Krzysztofa Komedy czy A.P. Kaczmarka.

Dzień narodowy na EXPO to oczywiście tylko mały fragment całej prezentacji danego kraju jaką na wystawę zaplanowali poszczególni twórcy. Każdy z krajów biorących w światowych targach prezentuje zaprojektowany przez siebie pawilon wystawowy, w którym odbywają się różnego rodzaju imprezy kulturalne i ekspozycje mające na celu promocję najnowszych trendów w danym kraju. Polski pawilon na EXPO 2010 został wykonany przez młodych architektów z warszawskiej pracowni WWA Architects, który swoją efektowną formą przywodzi na myśl wymyślne ludowe wycinanki.

Tradycja Wystaw Światowych ma długa historię, a pierwsza z nich odbyła się w 1851 roku w słynnym już Crystal Palace Josepha Paxtona w Londynie. Obecna edycja odbywająca się w Chinach potrwa do 31 Października, a jej tematem przewodnim jest jakość życia w mieście i pod hasłem „Lepsze miasto lepsze życie” prezentują się wszystkie biorące w niej udział kraje