Ta budowla wyróżnia się na górskim zboczu

To domostwo wyróżnia się spośród różnokształtnych budowli rozmieszczonych na górskim zboczu. Przechodząc obok łatwo je przeoczyć, choć nie jest wcale małe. Z lotu ptaka wygląda jak wieka dziura. Efektem kolaboracji architektów z całej europy, jest w pełni funkcjonalna przestrzeń mieszkaniowa wydrążona w ziemi.

Jaskiniowy dom znaleźć można w małej szwajcarskiej wiosce Vals. Wbrew pozorom dzięki przemyślanej konstrukcji jest jasny, przestronny i zapewnia fantastyczny widok na Alpy. Widowiskowy efekt psuje nieco ilość betonu i zabezpieczenia w postaci metalowej siatki, upodobniające go do  atomowego schronu. Podstawową zaletę stanowi oszczędność przestrzeni, nad domem można spokojnie urządzić ogród oraz bezpieczeństwo, które zapewnia. Solidna konstrukcja otwarta jest z jednej strony, od tyłu zaś chroni ją górskie zbocze.

Wnętrze jaskini jest bardzo nowoczesne. Surowe betonowe ściany ocieplono dużą ilością drewna. Meble są jasne i proste, dekoracja wnętrz minimalistyczna i nienachlana. Neutralne kolory stwarzają dobry klimat do odpoczynku.

Ten projekt architektoniczny pokazuje, jak łatwo, przy odrobinie dobrej woli, człowiek może wpasować się otaczającą go przyrodę, Na tle standardowych domów jaskinia prezentuje się nieco dziwnie, jednak nie trudno wyobrazić sobie, jak ciekawie wyglądałoby zbocze pokryte wyłącznie tego typu konstrukcjami.

Wnętrze jaskini jest nowoczesne

Sypialnia wewnątrz jaskini

Kuchnia w jaskini

 

Autor: Monika Lewandowska