Choć czasem trudno w to uwierzyć, jednak nawet najgorsza praca jest lepsza niż jej brak. Praca nie tylko daje nam środki na utrzymanie, przysparza stresów i frustruje.
Posiadanie stałej pracy, wbrew pozorom, ma dużo więcej zalet niż wad. Oprócz tego, że jest źródłem zarobków, które przeznaczyć możemy na mniej lub bardziej wyrafinowane przyjemności, jest też sposobem organizacji czasu wolnego. Tylko dzięki pracy możemy odczuwać satysfakcje z odpoczywania, jakiej nie daje bezrobocie, które za to daje mnóstwo czasu na odpoczywanie.

Poza tym jest ona źródłem kontaktów społecznych wzbogacając nasze życie towarzyskie o noweznajomości. Pracując jesteśmy członkami pewnej struktury, dzięki czemu możemy mieć poczucie wspólnotowości z ludźmi o tych samych celach i podobnych zainteresowaniach. 
Nawet jeśli zdarza się, że czas spędzany w pracy uporczywie się dłuży, bez pracy dłużyłby się dwukrotnie bardziej. Aktywność jest sprawdzonym sposobem na skrócenie, subiektywnego odczuwania, upływającego czasu. Nierobienie nic trwa znacznie dłużej niż robienie czegoś, nawet jeśli to coś nie przysparza tyle satysfakcji ile byśmy chcieli