W Polsce, w Krakowie ruszył pierwszy kurs petsittera, gdzie można nauczyć się jak profesjonalnie opiekować się psem, kotem, papugą, czy żółwiem. Petsitter to osoba, która wyprowadzi na spacer, nakarmi i zaopiekuje się twoim zwierzęciem. Andrzej Kłosiński, psycholog zwierzęcy, pomysłodawca pierwszego w Polsce profesjonalnego kursu na pettsitera uważa, że często za frustrację zwierząt odpowiada brak ruchu i samotne przebywanie w pomieszczeniu.

Przez trzy miesiące czytając odpowiednią literaturę i materiały kursowe można nauczyć się o wiele zachowaniach różnych zwierząt. Na kurs zapisują przede wszystkim osoby, które kochają i same posiadają zwierzęta. Kurs przewiduje informacje głównie na temat psów i kotów, ale też gadów, czy ptaków. Kursanci szkoleni są zakresu udzielania pierwszej pomoc i reagowania w sytuacjach kryzysowych. Uzyskują informację praktyczne i pożyteczne podczas opieki nad zwierzętami, np. że pies podczas spaceru powinien posiadać wizytówkę z adresem i telefonem petsittera, gdyż w razie ucieczki pupila to on za niego odpowiada, a nie właściciel.

W Polsce jest to dość nowy zawód, często traktowany jako dorywczy, jeszcze mało popularny. Petsitter może pomóc w wychowaniu szczeniaka, w opiece zwierząt agresywnych, może nauczyć jak bawić się z psem, jak wychodzić z nim na spacer. Nie tylko opiekuje się, ale może też pomóc wychować. Nie wszyscy wiedzą, że na opiece nad zwierzętami trzeba się znać. W Krakowie jest na razie tylko trzech profesjonalnych pettsiterów, ale kurs zaczyna się cieszyć coraz większą popularnością. Aby opiekować się zwierzęciem nie potrzebne jest żadne szkolenie, jednak Ci którzy go zaliczą mogą cieszyć się autorytetem w oczach przyszłego pracodawcy. 
Każdy kto chce skorzystać z usług pettsiterów może zajrzeć do Internetu, gdzie działa również portal, który zamieszcza ogłoszenia zarówno opiekunów, jak i właścicieli zwierząt poszukujących pomocy.

Wyszukiwarka pomaga odnaleźć specjalistów od różnych zwierząt na terenie całego kraju. Problem pozostawienia zwierząt bez opieki może dotknąć wiele osób. Może należy pomyśleć o ofercie pettsitera…