Wbrew obiegowej opinii wybierając życiowego partnera kierujemy się raczej podobieństwami, niż popularną zasadą, że przeciwieństwa się przyciągają. Szukamy partnerów podobnych gdyż z takimi rozumiemy się lepiej. 
Ludzie najczęściej łączą się z tymi którzy są blisko, większość małżeństw zawieranych jest przez osoby mieszkające ze sobą w sąsiedztwie, czyli w promieniu do ok. 10 km. Zwykle oceniamy ludzi względem siebie, przez to co lubimy, to co jest dla nas ważne i znane, zawsze oceniamy wyżej.
Umiemy stwierdzić, że jedni pasują do siebie bardziej inni mniej, biorąc pod uwagę tylko wygląd zewnętrzny partnerów. Ponieważ zwykle też kierujemy się własną atrakcyjnością, szukamy partnerów równie atrakcyjnych, jak my.

Pary które mają różne osobowości rzadko pozostają w trwałym związku. Różne charaktery i usposobienia grożą nieporozumieniami i konfliktami. Choć często szukanie porozumienia po sprzeczce umacnia uczucia kochanków. Ci który zbytnio się różnią mają też zwykle zbyt duże problemy z dojściem do kompromisu. Dlatego nawet jeśli się tak zdarzy, że wejdą w związek to w końcu i tak się rozstają.
Możne fascynować osoba która posiada cechy, którymi myśmy niestety nie zostali obdarzeni, jednak na dłuższą metę łatwiej dogadać się z kimś kto jest bardziej podobny niż różny od nas