Pogoda nie sprzyja spacerom. Czy musimy jednak nudzić się przed komputerami i telewizorami, gdy za oknami pochmurno? Nie!
Warto iść do kina. Ich repertuar obejmuje obecnie wiele ciekawych pozycji. Oto kilka z nich. 

„Dystrykt 9” (District 9)

Scenariusz i reżyseria: Neill Blomkamp
Obsada: 
Nathalie Boltt - Sarah Livingstone
Jed Brophy - James Hope
Sharlto Copley - Wikus
Sylvaine Strike - Dr Katrina McKenzie
William Allen Young - Dirk Michaels

Dwadzieścia osiem lat temu kosmici przybyli na ziemię. W Johannesburgu stworzono dla nich specjalne getto, o nazwie Dystrykt 9, którego pilnować miała firma Multi-National United. Przybysze nie mieli złych zamiarów, jednak niebawem ludzie zechcą posługiwać się ich niezwykłą bronią. Wtedy zaczynają się prawdziwe kłopoty. 

Film jest świeżą nowością w kinach. Z pewnością przypadnie do gustu wielbicielom „Matrixa”, „Piątego Elementu” czy „Wyspy”.

„9”

Scenariusz: Shane Acker i Pamela Pettler
Reżyseria - Shane Acker
Produkcja: Tim Burton. 

Obsada: 
Elijah Wood - 9 (głos) 
John C. Reilly - 5 (głos)
Martin Landau - 2 (głos)
Christopher Plummer - 1 (głos)
Crispin Glover -6 (głos)
Fred Tatasciore - 8 (głos) 
Jennifer Connelly - 7 (głos)

Film jest kontynuacją animacji, która w 2006 roku została nominowana do Oskara w kategorii najlepszy Krótkometrażowy Film Animowany. Prace nad „9” Shane Acker zaczął sześc lat wcześniej, dopracowywał film do roku 2005. „9” z 2009-ego roku to pełna historia rozpoczęta w animacji krótkometrażowej, w pracach nad którą pomagał mistrz tego typu produkcji – Tim Burton. 
Akcja rozgrywa się w postapokaliptycznym świecie. Maszyny zawładnęły nim. Dwie „laleczki” (bohaterowie w filmie przypominają kukiełki zrobione z worków po ziemniakach) wędrując przez ruiny miasta stają się celem mechanicznego potwora. W potyczce ginie 5 – mentor o opiekun głównego bohatera – 9. Zostaje on sam w niebezpiecznym świecie i przysięgając pomszczenie nauczyciela, postanawia się zemścić. Musi on poprowadzić garstkę podobnych sobie ocalałych i zniszczyć tajemniczy, potężny talizman. 

Film na pewno spodoba się wielbicielom burto nowskiego kina – fanom „Miasteczka Halloween” czy „Gnijącej Panny Młodej”. To psychodeliczna, wciągająca opowieść o odwadze i poświęceniu w obliczu totalnej zagłady.

„Weronika postanawia umrzeć” (Veronika Decides To Die)

Scenariusz - Larry Gross i Roberta Hanley
Reżyseria - Emily Young

Obsada:
Sarah Michelle Gellar - Veronika 
Melissa Leo - Mari
Erika Christensen - Claire
Erica Gimpel - pielęgniarka White
Rena Owen - pielęgniarka Josephine 
Florencia Lozano - doktor Thompson
David Thewlis - doktor Blake
Jonathan Tucker - Edward

Ekranizacja kultowej już książki Paulo Coelho o tym samym tytule. Dwudziestoośmioletnia Weronika Deklava sprawia wrażenie szczęśliwej: ma niesamowitą urodę, dobrą pracę, piękne mieszkanie, jednak nie znajduje ona sensu w swym życiu. Dlatego pewnego dnia postanawia ze sobą skończyć. Po dwóch tygodniach od próby samobójczej odzyskuje przytomność w znanym szpitalu psychiatrycznym, gdzie dowiaduje się, że chociaż nie udało jej się zabić od razu, ma bardzo uszkodzone serce, które wkrótce samo przestanie bić. Bohaterce zostaje tydzień życia. Czy uda jej się przez te kilka dni naprawdę z nim zasmakować i czy pożałuje swego kroku?

„Przerwane Objęcia” (Los Abrazos Rotos)

Scenariusz i reżyseria: Pedro Almodóvar
Penelope Cruz - Lena
Lluís Homar - Mateo Blanco / Harry Caine
José Luis Gómez - Ernesto Martel
Tamar Novas - Diego
Ruben Ochandiano - Ray
Blanca Portillo - Judit Garcia

Zakochana kobieta i obsesyjnie w niej zakochany mężczyzna okiem Almodóvara. Lena i Mateo zakochują się w sobie od pierwszego wejrzenia, chociaż ona ma już narzeczonego – wpływowego milionera, które nie cofnie się przed niczym, byle tylko ją mieć. Mateo nie wie o narzeczonym Leny ani o tym, że wieczorami bywa ekskluzywna prostytutką. Kim naprawdę jest ta pełna namiętności kobieta? Odważna najnowsze opowieść Almodóvara miała swoją światową premierę na festiwalu w Cannes. Film zyskał przychylność krytyków otrzymując od nich jedne z najwyższych ocen.

„Pierwszy krzyk” (Le Premier Cri)

Scenariusz - Gilles de Maistre i Marie-Claire Javoy
Reżyseria - Gilles de Maistre

Narodziny dziecka, jako cud w ujęciu globalnym. Film pokazuje różnice między kulturami, krajami, społeczeństwami w obliczu przychodzenia na świat dziecka. W ciągu doby losy bohaterów ulegają diametralnej zmianie poprzez pojawienie się nowego życia. 

Galerianki

Scenariusz i reżyseria - Katarzyna Rosłaniec

Obsada:
Artur Barciś - ojciec Alicji
Magdalena Ciurzyńska -Julia
Izabela Dąbrowska - matka Julii
Dominika Gwit - Kaja
Anna Karczmarczyk - Alicja
Ewa Kolasińska - nauczycielka
Dagmara Krasowska - Milena
Izabela Kuna - matka Alicji
Zuzanna Madejska - Paulina
Franciszek Przybylski - Michał 

Film określany był jako hit jeszcze przed premierą. Autorka scenariusza i reżyserka zarazem została okrzyknięta najlepszym debiutem kinowym roku 2009. 
„Galerie handlowe – współczesne świątynie konsumpcji, kolorowe wystawy, błyszcząca biżuteria, drogie kosmetyki i najmodniejsze ciuchy. W takich miejscach Milena i jej przyjaciółki spędzają wolny czas. Za zakupy płacą im bogaci mężczyźni, którzy w zamian za seks obdarowują nastolatki upominkami - czasami jest to tylko zwykła, różowa opaska do włosów. Wkrótce do grupy koleżanek dołącza nowa dziewczyna – Alicja. Początkowo czuje się wyobcowana, ale już wkrótce zaczyna się do nich upodabniać. Między Alicją i Mileną zaczyna tworzyć się silna więź. W tym samym czasie w Alicji zakochuje się jej rówieśnik – Michał. Dla Mileny chłopak stanie się rywalem.” (opis dystrybutora - Monolith Films)
Film porusza kontrowersyjny problem społeczny, jakim są młode dziewczyny, które w zamian za modne rzeczy czy prezenty są zdolne sprzedawać własne ciała. Upadek moralności młodzieży, pogoń za trendami, zagłada uczuć w obliczy interesownej fizyczności? O tym przekonamy się w kinie. 


“Klopsiki oraz inne zjawiska pogodowe” (Cloudy with a Chance of Meatballs)

Scenariusz - Phil Lord i Chris Miller
Reżyseria - Chris Miller 

Obsada: 
Anna Faris - Sam
Bill Hader - Flint Lockwood
Tracy Morgan - Cal
Andy Samberg - Brent
Mr. T - Earl Devereaux

Pewien szalony naukowiec rozwiązuje problem głodu na świecie, sprawiając, że z nieba, zamiast deszczu spadają spaghetti, klopsiki, albo inne dania. Jak się niedługo okaże, euforia nie potrwa długo.
Zabawna opowieść nie tylko dla najmłodszych. Film z trój wymiarze. 

„Dzień w Juriewie” (Yuryev Den)

Scenariusz i reżyseria - Yuri Arabov

Obsada:
Kseniya Rappoport - Luba
Roman Shmakov - Andrei

Luba to piękna, wyrafinowana śpiewaczka operowa. Bierze kilka dni urlopu, żeby odwiedzić z synem Andreiem rodzinne miasto - Juriew. Wyjechała z Rosji wiele lat wcześniej, żeby rozwijać, poświęcając się karierze. Jej syn, który jeździ z nią po całym świecie, wyrzuca jej, ma za złe, że poświęca mu mało czasu i uwagi. Kiedy docierają do Juriewa, nie spotykają się z miłym przyjęciem. Miasto wygląda dokładnie tak, jak kilkadziesiąt lat temu. W pewnej chwili Andrei znika bez śladu.

„Miasto z morza”

Scenariusz i reżyseria - Andrzej Kotkowski

Obsada:
Paweł Domagała - Wołodia Jazowiecki
Marian Dziędziel - Augustyn Konka
Małgorzata Foremniak - Helena
Julia Pietrucha - Łucka Konka
Piotr Polk - Lebrack
Jakub Strzelecki - Krzysztof Grabień
Olgierd łukaszewicz - Inż. T.Wenda

„Miasto z morza” to wzruszająca opowieść o pracy, przyjaźni, miłości, nadziei, porażkach oraz o pionierskim, okresie budowy portu gdyńskiego – śmiałej i kosztownej inwestycji, realizowanej wysiłkiem Polskiego Rządu, inżynierów i robotników. Jest to też historia rodzącego się miasta. Obejmuje okres około trzech lat od wiosny 1923 do uzyskania przez Gdynię praw miejskich 10-ego lutego 1926 roku. Główny bohater, Krzysztof Grabień, przyjeżdża ze wsi pod Przeworskiem, aby – razem ze swoim przyjacielem Wołodią Jazowieckim – uczestniczyć w budowie gdyńskiego portu. Na miejscu poznaje Kaszubkę, Łuckę Konkę. Zakochują się. Poznają wkrótce Panią Helenę – wdowę po oficerze Legionów, która przybywa do nadmorskiego miasta, by rozpocząć nowe życie