Władimir Michaiłowicz Bechterew Rosyjski psycholog badał czy można przekazywać polecenia zwierzętom za pomocą telepatii. W latach dwudziestych przeprowadzał eksperyment z psami. Doświadczenia polegały na tym , że patrzył on głęboko w oczy swoim czworonogom i próbował przekazać im swoje myśli. Sam opisywał swoje praktyki w taki sposób: "Zadanie, które znałem tylko ja, polegało na tym, że pies miał wyjąć z prawej ręki mojego pomocnika chusteczkę. Polecenie przekazywałem nie dłużej niż 30 sekund. Po tym czasie pies rzucił się na prawą rękę mojego asystenta i wyrwał mu chustkę."
Bechterew uważał, że telepatia wiąże się ze zmianą myśli w energię, która zostaje wysyłana i może być odebrana.

Naukowcy zajmujący się pracą mózgu byli zdania, że myśl jest falą lub jest pewną formą promieniowania elektromagnetycznego. Teza ta upadała kiedy okazało się , że można przekazywać myśli przez Stalowe ściany, których fale elektromagnetyczne nie są w stanie przenikać. 
Pewien natomiast jest fakt , że człowiek podczas tych doświadczeń działał jak radiostacja, która przekształca myśli w obrazy i je nadje. Zwierzęcy mózg przechwytywał wysyłane myśli tak samo jak odbiornik radiowy. Psy odbierały myśli jako obrazy, dlatego mogły je pojąć i wykonać. Do końca jednak nie wiadomo w jaki sposób myśli są przekazywane