Nazywają ją „jednoosobowym imperium unikalnego stylu”, bo buntownicza Vivienne zaskakuje przez całe życie. Nawet teraz, mimo siedemdziesięciu lat nie można o niej powiedzieć, że stępiła swoje pazurki. Czy jest ktoś, kto na spotkanie z królową Anglii przyszedłby bez bielizny, a potem otrzymał Order Imperium Brytyjskiego za zasługi dla mody? To mogła być tylko ona.

Od zawsze tworzy tak jak czuje, bo według niej w modzie nie ma nic gorszego, niż bycie „sensownym”. Jako pierwsza wprowadziła na wybiegi ubrania w stylu punkowym, ozdobione agrafkami, zamkami i ćwiekami. Kontrowersyjne hasła i fotografie łączyła z motywem tradycyjnej szkockiej kraty. Jak przystało na niepokorną duszę pierwszy sklep, który otworzyła z Malcolmem McLarenem (partnerem i menadżerem zespołu Sex Pistols) nosił nazwę „Let It Rock”.

Jeśli zastanawialiście się kiedyś czyjego autorstwa była ekstrawagancka suknia ślubna Carrie z „Seksu w wielkim mieście”, nie musicie szukać dalej. Nie wszystkim się podobała, ale tak było z projektami Brytyjki od zawsze. Kiedyś wymyśliła tak ekstremalnie wysokie buty, że wywróciła się na nich Naomi Campbell, podczas pokazu kolekcji Anglomania.

Na szczęście buty, którymi zachwyciły się fanki jej talentu nie są tak wysokie. Współpraca między Vivienne a marką Melissa zaowocowała serią obuwia wykonanego z tworzywa Mel-flex. Dla jednych projekt stanowi idealne połączenie innowacyjnego materiału z prawdziwie designerskim kunsztem, dla drugich to jedynie pretekst na wyciąganie pieniędzy za buty, które w rzeczywistości są gumowe, a ich komfort noszenia, zwłaszcza w ciepłe dni, jest znikomy.

Cięty język słynnej projektantki nie ominął ostatnio modowych wyborów dwóch ikon Wielkiej Brytanii o tym samym imieniu. Księżna Kate została skrytykowana za ubieranie się w sieciówkach, co według Westwood odbiera jej całą wyjątkowość, Kate Moss oberwało się za noszenie zbyt dużej ilości rzeczy w stylu vintage. Jak widać Vivienne nie zamierza przechodzić na emeryturę i zawsze można być pewnym, że cokolwiek zrobi będzie o tym głośno.

Autor: Graphite