1) Marlin Monroe- znana powszechnie amerykańska aktorka, która nazywana jest do dziś symbolem seksu. Największą popularność zyskała w latach 50-tych i 60-tych głównie za sprawą filmu „Mężczyźni wolą blondynki”. Marlin Monroe w świadomości współczesnego człowieka występuje jako ikona. Wiele osób naśladuje (zainspirowany wprawdzie Jean Harlow) ciekawy styl Marlin składający się m.in. z takich elementów jak: krwistoczerwone usta, charakterystyczna fryzura- blond loki i uwodzicielski pieprzyk.

2) Zespół The Beatles (w szczególności John Lennon)- popularny do dziś zespół z Liverpoolu wylansował bardzo wiele przebojów muzycznych, jak również wyraźnie wpłynął na modę lat 60-tych. Oryginalne okulary, garnitury czy charakterystyczne fryzury na pazia to najważniejsze elementy stylu Beatlesów, jaki współcześnie rozpoznawalny jest też czasami naśladowany.

3) Brigitte Bardot- francuska aktorka, która wylansowała nowy krój biustonosza. Jej twarz kojarzona jest do dziś, a dzięki niezapomnianym rolom stała się ikoną kina lat 60-tych.

4) Elvis Presley- amerykański piosenkarz i aktor, którego naśladuje chyba największa ilość osób co oznacza, że jego legenda jest wciąż żywa. Rozszerzane ku dołowi spodnie (dzwony), rozpinana koszula i dużo świecących ozdób- biżuterii to tylko drobiazgi cechujące jego barwny wizerunek.

5) Twiggy Lawson- angielska modelka, aktorka i piosenkarka, która jako pierwsza użyczyła swego wizerunku do stworzenia najpopularniejszej na świecie lalki- Barbie firmy Matel. Styl Twiggy jest bardzo ascetyczny, lecz w tym właśnie tkwi jego urok oraz oryginalność. Chłopięca sylwetka, duże podkreślone czarną kredką oczy, dziecięca twarz i stroje w trzech kontrastowych kolorach (biały, czerwony i czarny) to elementy tworzące jej nietypowy look.

6) Czesław Niemen- ekscentryczny polski piosenkarz, kompozytor, a także autor tekstów, który zyskał pewną popularność na zachodzie szczególnie pod koniec lat 60-tych i w latach 70-tych. Każdy, kto choć raz widział tego twórcę z pewnością z nikim go już nie pomyli. Kapelusz z niewielkim rondem ozdobiony kolorową wstążką, włosy sięgające do ramion, długie wąsy to znaki szczególne ikony polskiej muzyki rozrywkowej.

7) Madonna- postać, której nie trzeba przedstawiać. Idolka, a jednocześnie inspiracja dla kolejnych pokoleń piosenkarzy (m. in. Britney Spears, Christina Aguilera). Zmienna wciąż niczym moda, jaką tworzy już od przeszło dwudziestu lat. Madonna jest prawdziwą i najważniejszą ikoną współczesnych czasów- przełomu XX i XX w.

8) Maryla Rodowicz- polska piosenkarka i aktorka znana ze swoich zaskakujących ubrań- przebrań. Największą popularnością cieszyła się ona w latach 70-tych i 80-tych kiedy to fascynowała się stylem hippie i etno. Postać ta mimo, iż nie zasłużyła jeszcze na miano ikony (przynajmniej moim zdaniem) jest jednak kimś, kto potrafi bawić się modą, eksperymentować z nią przez wiele lat podchodząc jednocześnie z dystansem do samego siebie.

9) Bjork- islandzka piosenkarka, kompozytorka, aktorka i autorka tekstów. Jej stroje i image sceniczny są tak oryginalne, że nie sposób wprost podać charakterystycznych cech stylu. Bjork zaskakuje, a wręcz szokuje, lecz równocześnie przekazuje odbiorcy pozytywną energię. Teledyski z jej udziałem zadziwiają widza, ale również skłaniają do myślenia ponieważ stroje, jakie wkłada piosenkarka nie stanowią jedynie estetycznego ornamentu. Mają zazwyczaj znaczenie związane z treścią piosenki, co moim zdaniem jest bardzo innowacyjne.

10) Amy Whitehouse- obecnie znana głównie dzięki serwisom plotkarskim młoda piosenkarka wykreowała własny styl, jakiego niektórymi elementami są: atłasowe baletki, krótkie spódniczki, bardzo wyrazisty makijaż oraz duża ilość tatuaży. Amy ma szansę zostać ikoną jeżeli jej działalność artystyczna będzie równie niepowtarzalna, ekscentryczna, barwna jak wizerunek, który z pewnością wszyscy już dobrze kojarzą.

Inne popularne obecnie gwiazdy, które odważnie eksperymentują z modą to m.in. :

11) Lady Gaga
12) Dita von Teese
13) Kate Perry
14) Lily Allen
15) Rihanna

A wy kogo uznajecie za ikonę?
Kogo dodalibyście do tego rankingu?