Telefon komórkowy już dawno stał się urządzeniem tylko i wyłącznie do dzwonienia i wysyłania sobie krótkich wiadomości. Odkąd montuje się w nich coraz lepsze kolorowe wyświetlacze, kamery i wgrywa różne dodatki do oprogramowania (lub zamiast nich system operacyjny), telefony stały się prawdziwymi mobilnymi komputerami. Dziś pokażemy Wam 5 modeli, które uznaliśmy za najlepsze.

Na początek – HTC Desire. Na pokładzie system Android - nowy aczkolwiek już zdążył zyskać sobie grono fanów. Ciekawostką jest wyświetlacz 3.7 cala wykonany w nowej technologii – AMOLED. Klawiatury sprzętowej brak – jest tylko ta wirtualna. Jest moduł WiFi i modem HSDPA.

Kolejna propozycja to już swego rodzaju klasyka – iPhone. To on zrewolucjonizował rynek telefonii komórkowej. Mimo, że bliżej mu do funkcjonalnego palmtopa i odtwarzacza mediów, dzięki posiadanemu modułowi GSM klasyfikuje się jako wypasiony telefon. Chyba nie ma osoby, która by o nim nie słyszała…

Samsung Monte to kolejna pozycja z naszej piątki. Posiada moduł GPS i WiFi, ale niestety nie ma wgranego systemu operacyjnego – jesteśmy zdani wyłącznie na aplikacje i gry pisane w Javie. Nadrabia to jednak przejrzystym interfejsem i dużym ekranem.

Nokia N900 przynosi również nowe rozwiązanie jeśli chodzi o oprogramowanie. System Maemo dopiero się rozwija, ale jest to system z przyszłością. Stoi za nim bezpieczeństwo systemów z rodziny Linux – informatycy poczują się tu znajomo. Cieszy obecność sprzętowej pełnej klawiatury QWERTY.

I na koniec produkt od producenta specyficznego. Ktoś kiedyś powiedział, że jeżeli spróbuje się raz urządzenia Blackberry, to już nigdy nie zaprzestaje się z niego korzystać. Model Blackberry Curve 8520 to smart fon z przeznaczeniem wybitnie biznesowym. Jeden z najmniejszych ekranów w naszym zestawieniu, ale z kolei oferuje bardzo wygodne usługi e-mail przeznaczone dla biznesmenów. 
Każdy powinien znaleźć coś dla siebie. Rozrywkowo-multimedialny iPhone, biznesowy Blackberry, a może innowacyjna Nokia N900? Co byście wybrali dla siebie?