Wzrost cen mieszkań w Warszawie w październiku 2018

W oparciu o ceny ofertowe mieszkań, sonarhome.pl przygotował raport kosztów za 1 m² lokalu w Warszawie w październiku 2018. Wynika z niego jasno, iż ceny mieszkań wzrastają. We wrześniu koszt 1 m² plasował się na poziomie 9 000 zł, natomiast na początku października wzrósł do 9 005 zł.

Ceny mieszkań rosną i to się nie zmieni

Podwyżka cen w październiku wydaje się niewielka, jeśli jednak weźmiemy pod uwagę stawki w styczniu tego roku, widać spore zmiany. Średnia cena za 1 m² od stycznia wzrosła o 6,53%. Według prognoz wyceniarki mieszkań Sonar w grudniu za 1 m² zapłacimy aż 9 191 zł.

W związku z rosnącym kosztem mieszkań, eksperci obawiają się wybuchu kryzysu finansowego – wydaje się bowiem, że powtarza się sytuacja sprzed 10 lat.

wycena mieszkania

Ile zapłacimy za mieszkanie w poszczególnych dzielnicach Warszawy?

Średnie ceny za 1 m² w Warszawie stale rosną na podobnym poziomie, jednak nieco dynamiczniej wygląda to w poszczególnych dzielnicach miasta. Największy wzrost cen zanotowało Śródmieście – w sierpniu cena za 1 m² wynosiła 10 898 zł, natomiast we wrześniu już 11 328 zł. Na drugim i trzecim miejscu plasują się Żoliborz (wzrost o 166 zł) i Praga Północ (wzrost o 157 zł).

Ceny mieszkań zwiększyły się wyraźnie w dzielnicy Włochy, na Wilanowie, Ochocie, Ursusie, Rembertowie, Bemowie i Białołęce. Stabilniej wyglądają na Wesołej, Bielanach i Mokotowie. Co ciekawe, w dwóch dzielnicach ceny zmalały: na Wawrze aż o 23 zł, a na Woli – zaledwie o 2 zł. Bieżące koszta w konkretnych dzielnicach sprawdzisz w porównaniu cen mieszkań w Warszawie.

Wysoki popyt na mieszkania

Mimo coraz wyższych cen Polacy wciąż chętnie kupują mieszkania. Według ekspertów wpływ ma na to coraz wyższe wynagrodzenie i niskie stopy procentowe kredytów hipotecznych. To właśnie z kredytów Polacy coraz częściej finansują zakup mieszkania – średnie oprocentowanie wynosi zaledwie 3,79%, a NBP twierdzi, iż stopy procentowe nie wzrosną ani w 2018, ani w 2019 roku.

Dodatkowo, zgodnie z badaniem Deloitte, mieszkania w Polsce są cenowo dostępne dla przeciętnych obywateli. Plasujemy się pod tym względem na 3. miejscu w całej Unii Europejskiej.

Nieustanny wzrost cen mieszkań niepokoi ekspertów, którzy obawiają się wybuchu kolejnego kryzysu finansowego. W roku 2008 cena za 1 m²  mieszkania w Warszawie wynosiła 9 137 zł, natomiast w grudniu tego roku ma wzrosnąć aż do 9 191 zł. Nie jesteśmy w stanie przewidzieć, czy wybuchnie światowy kryzys, wiadomo jednak, że ceny mieszkań w Warszawie na razie nie będą spadać.

Źródło: https://sonarhome.pl/raporty/raport-ceny-mieszkan-w-warszawie-pazdziernik-2018