Wielkimi krokami zbliża się 3. edycja festiwalu teatralnego w Wyszkowie pod hasłem „Republika Alternatywy”. Program tegorocznej Letniej Sceny Teatralnej jest bardzo bogaty i różnorodny – oprócz występów teatralnych i kabaretowych, koncertu czy pokazu filmów organizatorzy przygotowali warsztaty aktorskie dla dzieci i teatralne dla młodzieży. A to jeszcze nie wszystko!

W dniach od 11 do 13 września Wyszków opanują alternatywni artyści różnej maści. Będzie można zobaczyć nie tylko ich monodramy czy komedie, ale również samemu nauczyć się sztuki aktorskiej. W ramach darmowych warsztatów młodzi ludzie będą mogli spróbować swych sił na scenie pod okiem aktora i trenera Kamila Gęsickiego oraz animatorki kultury Anny Mikołajczyk-Kłębek. Będzie to doskonała okazja, by poćwiczyć swoją kreatywność i nawiązać kontakt z partnerem na scenie. Sali na piątkowe warsztaty udzielą Galeria nad Bugiem i Społeczność Chrześcijańska w Wyszkowie.

Najmłodsi widzowie będą mogli uczestniczyć w warsztatach aktorskich dla dzieci, które poprowadzi reżyser i aktor związany z Teatrem Kalliope, Jacek Kwiecień. Prowadzącego dzieci znają już z poprzedniej edycji festiwalu. Żeby wziąć udział w warsztatach, wystarczy zgłosić się do Wyszkowskiego Ośrodka Kultury „Hutnik”, pisząc na adres kino@wok-hutnik.pl lub dzwoniąc pod numer 29 742 44 48.

Główną część programu rozpocznie Joanna Vorbrodt ze swoim poetyckim koncertem. O dobry humor widzów postarają się ojciec polskiej improwizacji Marek Grabie i konferansjer Krzysztof Szubzda. W sobotę czeka nas też spektakl „On-line” Teatru Farsa oraz premiera Teatru Pierwsze Słyszę. Następnego dnia widzowie będą mogli zobaczyć dwa monodramy – Teatru TATA z Krosna oraz Wiesława B. Bołtryka. Na wyszkowskiej scenie pojawi się również nagradzany na festiwalach w całej Polsce Kabaret 7 minut Po oraz równie śmieszna Grupa Paszkot. Festiwal zakończy Teatro Comunale’ale ze spektaklem „Nazywam się tak a tak” przeznaczonym dla widzów powyżej 16. roku życia.

Organizatorzy zapraszają także na imprezy towarzyszące. Przed Restauracją „Wyszkowianka” będzie można zobaczyć wystawę Mariny Tokarevej. Ta intrygująca ekspozycja Galerii Przechodniej nosi tytuł „Byt pomiędzy” i przedstawia zdjęcia ludzi w sytuacjach, w których na pewno nie chcieli się znaleźć. Natomiast w sali kameralnej Wyszkowskiego Ośrodka Kultury „Hutnik” odbędzie się pokaz filmów Sashimodo Pictures i spotkanie z twórcami filmowymi – Przemkiem Stańskim i Konradem Domaszewskim.

Szczegółowy program festiwalu można znaleźć na stronie letniascenateatralna.pl.tl. Tegoroczna edycja imprezy została objęta honorowym patronatem burmistrza Wyszkowa. Wstęp na wszystkie festiwalowe wydarzenia jest wolny. Podczas dotychczasowych edycji zagrali m.in. Kabaretus Fraszka, Scena Kotłownia, Adam Grzanka, Teatr Forum, Kompania Teatralna Mamro i Artur Gotz.

Agnieszka Szymanik

letniascenateatralna@gmail.com