Każda z nas uwielbia zwiewne, lekkie sukienki, spódnice, tuniki i geometryczne wzory. Moda na retro znów króluje. Szykowny i kobiecy styl obfitujący w bardzo wyraziste, oryginalne kolory, występujące w wielu interesujących odcieniach.

Styl retro to przede wszystkim noszenie ubrań z minionych lat. Zakochały się w nim panie w każdym wieku, od młodziutkich kobietek, aż po dojarzałe damy, mające już nie jedną za sobą przygodę z modą. Retro, to nie tylko stroje, czy dodtaki, ale głównie świadomość i chęć pokazania światu, że czasy, które już niestety poszły w niepamięć, były cudowne i niepowtarzalne. Ten styl, to wielki powrót do przeszłości z przed lat, wzbogacony nutką nowoczesności obenego stulecia.

Bardzo popularne stało się połączenie wyrafinowania lat 50. ze zmysłowością lat 60. Mowa tu także o ubraniach z okresu lat 20, 30, 40, 70 i 80,  które same zachęcają do tego, aby zestwaić i konfrotować, bawić się i czerpać, jak najwięcej z powracającego stylu. Jednak każde z nich, to inne trendy, wzory i fasony.

Ciekiny i długie sznury pereł, to wizytówka lat 20., które zdobiały nie jedną suknię czy bluzkę. Dominantą lat 30. były bardzo kobiece stroje, wyraziste, mocno podkreślane usta, buty na wysokich obcasach i damski garnitur, który dość często występuje na polskich salonach. Styl lat 40., to przede wszytskim czerwone usta, dopasowane, eksponujące kobiece kształty spódnice oraz torebki formy kuferku. Klimat lat 50. przenosił w świat ,,Sweater girls”. Nieodzownym elementem szafy każdej z pań,stał się obścisły, dopasowany sweterk, który swym wyglądem wraz z właścicielkom kusił nie jednego mężczyznę. Modne i ciągle na topie są rokloszowane sukienki i opaski we włosach, które stały się symbolem trendu lat 60. Dzwony, kwiaciaste sukienki to charakterystyka lat 70. W modę nieomieszkał jednak wkraść się i kicz. Zestawiano skórzane kurtki, leginsy i ćwieki z kolorową, plastkiowa biżuterią, co wywołało ,,falę śmiechu” w latach 80.

Styl retro jesienią 2011 to mniej koronek i tiuli. Przerzucamy się na berety, klasyczne fasony i „babciną” biżuterię. W sklepach królują duże, skórzane troby, skórzane kórtki, sukienki modułowe ze skórzanymi dodatkami, piękne lakierkowane buty na wysokim obcasie, a także duże okulary przeciwsłoneczne zwane ,,muchami”.Autor: Paulina Ziemińska