24 kwietnia 2012 roku w Paryskiej czwartej galerii Patricii Dorfmann odbył się wernisaż znanego już w świecie designu artysty Rodrigo Almeida. Z pochodzenia jest brazylijczykiem, co silnie wpływa na każdy aspekt jego twórczości. W swej pracy Rodrigo silnie odnosi się do swej kulturowości, ale także inspiruje się kulturą portugalską, indiańska czy afrobrazylijską. Odnosi się do nich z wielkim sentymentem. Pochodzenie jest tematem tabu a zarazem kwintesencją wypowiedzi.

Rodrigo Almeida - wystawa Entre nous

Z czego komponuje? Z tego co go otacza - przedmioty industrialne, fragmenty środków czyszczących, przedmioty użytku codziennego i domowego, to co przyniesie z pracy. Swego czasu był mocno zainteresowany recyklingiem stąd tendencja do powtórnego użytku przedmiotów, już po ich latach świetności. Co odróżnia go od innych? Przede wszystkim żywe kolory, świeżość formy, witalność obiektów. Jego prace są żywe, piękne, a nie tylko przerobione. Przez inspiracje wydają się być etniczne i egzotyczne.

Rodrigo Almeida - wystawa Entre nous

Nazwa wystawy "" (wśród nas) nawiązuje do serii litografii tworzonych przez Jean-Baptiste Debret o tematyce codzienności i społeczności brazylijskiej na początku XIX wieku. Dzięki swej wyprawie do brazylii i powstałej potem bogatej twórczości Jean-Baptiste został członkiem Academi Des Beaux Arts. Niestety został on doceniony dopiero po śmierci, zmarł młodo i biednie. Rodrigo oddaje hołd jego pracy, proponuje aby spojrzeć na swoją wystawę trochę z innej perspektywy to jak francuska kultura została wprowadzona, przystosowana i zinterpretowana przez kulturę brazylijską.

Rodrigo Almeida - wystawa Entre nous

Rodrigo przy tworzeniu kolekcji pracował głównie w Domu Mody Lacroix, gdzie tworzył prace korzystając z bogatego zbioru tkanin. Przy pomocy dyrektora artystycznego Sachy Walckhoff Rodrigo połączył codzienne przedmioty ze sztuką wysokiego krawiectwa. Dzięki temu przedmioty są nietypowe i praktyczne.

Autor: Jarosława Kowalska.