Moda i design zawsze się łączyły ze sobą. Jedni inspirują się drugimi,wyznaczając światowe trendy.  Na wybiegach mody widzimy podobne motywy, kolory, formy co na targach designu w Mediolanie. Romans mody z wzoonictwem trwa od zawsze, bowiem trendy nie wynikają z „widzi mi się” projektatów. Są one wynikiem gospodarki, ekonomii, socjologii. Trendsetterzy bacznie obserwują to co dzieje się w świecie, aby później to zaanalizować i przełożyć jak najlepiej na produkty.
Sezon wiosna / lato 2010 to kolejny rok kiedy wzajemnie przez siebie przenikają.
Geometryczne wzory towarzyszą Nam od dłuższego czasu. Wielu projektantów mody potanowiło wykorzystać origami w swych kolekcjach. Najlepiej widać to w „papierowych” sukienkach Lady Gagi. To samo zrobili projektanci. Najlepiej widać na na przykładzie sofy Andrea Lucatello. Inspirował się on sztuką składania papieru, którą się bawił w dzieciństiwe. Jego skórzany mebel wygląda jak sprytnie ułożona biała kartka.

Szachy w tym roku otaczając Nas z każdej strony. W kinie na filmie Alicja w Krainie Czarów, na pokazach mody u Wunderkind oraz w designie. Dziewczyny z Front Design zaproejtkowały dla Moooi biało-czarny stolik Chess Table.
Nic bardziej nie kojarzy się z wakacjami, niż morze. Coraz więcej Polaków nurkuje, więc na pewno zobaczą tego lata piękne koralowce. Jednak osoby, które boją się wody, będą miały okazję również je zobaczyć. Wzór na sukience Oscara de la Renty świetnie naśludje kształt korala. Forma ta została również wykorzystana przez Alessi w stalowej misie na owoce.

Lampa Zeppelin, Marcela Wandersa jest z nami od kilku lat. Wciąż jest niezwykle podziwiana i uważana za ikonę designu 21 wieku. Projektanant z Moon Young Hee postanowił się zainspirować niezwykłą lekkością formy i faktury jaka jest w lampie. Tak powstała bardzo oryginalna sukienka z białego tiulu, który wygląda jakby sam się unosił w powietrzu.
Kto powiedział, że porcelana musi być nudna. Wazon Blow Away Design dla Moooi wygląda jakby wiatr ukształtował formę. Projekty płaszcza Wunderkind został stworzony na podstawie eleganckiej porcelany w granatowe wzory, które są niemal identyczne do tych znajdujących się na wazonie.