Nastolatkom zawsze wydaje się, że to ich problemy są najważniejsze i najtrudniejsze do rozwiązania, gdy dorastają przekonują się o tym jak bardzo się mylili. 
Rosacea ta wdzięczna nazwa oznacza bardzo niewdzięczną przypadłość jaką jest trądzik różowaty. Według różnych statystyk cierpi z jej powodu od 0,5 do 10% populacji. Pierwsze objawy choroby pojawiają się najczęściej ok. 30. roku życia, głównie u kobiet (75% przypadków zachorowań). Przy czym te najcięższe przypadki dotyczą prawie wyłącznie mężczyzn. Częściej chorują osoby o jasnej karnacji skóry i nerwowym usposobieniu.

I tak jak trądzik młodzieńczy zwykle mija z wiekiem, trądzik różowaty ma charakter przewlekły. Na jego rozwój wpływa wiele czynników, przy czym, jego przyczyny są zwykle bardzo złożone i indywidualne dla konkretnego pac jęta, dlatego też tak trudno znaleźć skuteczny lek na tę przypadłość. Skłonności do zachorowania mogą mieć także podłoże genetyczne.
Początkowo objawia się on rozszerzonymi naczynkami krwionośnymi na twarzy, później stałym czerwienieniem się skóry najczęściej po zjedzeniu pikantnej potrawy lub wypiciu gorącego napoju. Choroba ta często bywa przyczyną dyskomfortu psychicznego i utrudnia kontakty społeczne. 
Jednak wczesna diagnoza, dobra terapia i pielęgnacja pozwalają złagodzić objawy i zatrzymać postęp choroby.

Jeśli więc wydaje ci się, że pasujesz do powyższej charakterystyki najlepiej jak najszybciej poszukaj dobrego dermatologa, który specjalizuje się w tego typu schorzeniach