Do testu tabletu Pentagram Virtuoso podchodziłam z dużą rezerwą. Jakiś czas temu zakupiłam tablet Wacom Bamboo One i mnie rozczarował. Od tamtej pory stwierdziłam, że tablety nie są urządzeniami przyjaznymi. Jednak po przeczytaniu opisów tabletu Pantagram Virtuoso doszłam do wniosku, że warto zobaczyć jak działa to urządzenie i czy zachęci osobę do cyfrowego rysowania.

Samo opakowanie tabletu prezentuje się ciekawie i wręcz zachęca nas do narysowania czegoś. Po rozpakowaniu tabletu ujrzymy bardzo eleganckie urządzenie, które swoją prostotą sprawia, że idealnie pasuje do każdego miejsca w którym pracujemy. Pierwsze wrażenie jest naprawdę pozytywne. W komplecie oprócz płytki instalacyjnej znajduje się oczywiście piórko i specjalna podstawka, do której możemy włożyć nasze ''rysik''. Wszystko jest odpowiednio dobrane kolorystycznie. Do tego lekki połysk sprawia, że urządzenie wygląda dużo bardziej elegancko a tym samym idealnie nadaje się do biura. Już na samym początku za design i jakość wykonania Virtuoso dostaje ode mnie 5 na 5 punktów.

Po zainstalowaniu oprogramowania tablet jest gotowy do pracy. Wzięłam rysik do ręki i zastanawiałam się czy już po paru sekundach użytkowania będę zdegustowana jak ostatnim razem. Ku mojemu zdziwieniu trzymając piórko i wykonując ruchu na tablecie miałam wrażenie jakbym trzymała zwykły ołówek czy długopis. W zależności od kąta nachylenia nasz rysik rysuje linie różnej dgrubości. Co więcej bez najmniejszego problemu możemy cieniować wykonywane przez nas szkice. Już po paru minutach nie odczuwa się różnicy między tym cyfrowym a normalnym ‘’ołówkiem’’. Wirtualne podpisy są identyczne jak te przy użyciu normalnego długopisu i kartki papieru. Jednak to nie wszystko na tablecie po lewej stronie znajdują się dotykowe przyciski funkcyjne, które mają ułatwiać nam pracę podczas rysowania. I rzeczywiście tak jest. Dzięki specjalnemu dotykowemu suwakowi możemy przybliżać i oddalać dokument na którym pracujemy. W zależności od naszych preferencji pozostałe przyciski możemy odpowiednio sobie skonfigurować. Wielką zaletą jest fakt, że piórko nie posiada baterii, a tym samym jest dużo lżejsze. Generalnie pod względem technologicznym tablet Virtuoso prezentuje się bardzo dobrze i dostaje 5/5 punktów.

Kiedy rysowałam za pomocą piórka, zauważyłam jedną rzecz. Jest to związane z kwestią trzymania ''wirtualnego ołówka'', ale czasami przez przypadek naciskałam na przycisk funkcyjny. Sytuacja powtarzała się na tablecie. Gdzie czasami przez zapomnienie niechcący dotknęłam przyciski funkcyjne i nagle dokument mi się oddalił albo przybliżył. Jest to jedyny mankament, który czasami podczas pracy może nas zdenerwować. Poza tym operowanie i czułość piórka są wręcz doskonałe. Jedyną rzeczą, która mogłaby być nieco większa to powierzchnia pracy. A5 może wydawać się troszkę za małe. Dlatego za funkcjonalność tablet dostaje ode mnie 4/5 punktów.

Podsumowanie
Pentagram Virtuoso jest idealnym tabletem zarówno dla osób zajmujących się profesjonalnie grafiką jak i dla nowicjuszy, którzy dopiero zaczynają swoją przygodę z wirtualnym rysowaniem. Wielkim plusem jest łatwość obsługi oraz brak różnicy między normalnym ołówkiem a piórkiem. Ciekawy design i solidne wykończenie sprawiają, że przypadkowe dotykanie bocznych klawiszy funkcyjnych staje się mało istotnym problemem. Pentagram Virtuoso zachęcił mnie do cyfrowego rysowania i sprawił, że moje nastawienie do tabletów zmieniło się o 180 stopni. Gorąco polecam!