Już niedługo ponownie odbędzie się prestiżowy salon samochodowy Tokio Motor Show, którego celem jest prezentowanie najnowszych osiągnięć motoryzacyjnych. Jedną z atrakcji przygotowanych na tegoroczną edycję imprezy jest Nissan Land Glider. Japoński producent zapowiada, że jest to ultraekologiczny miejski środek transportu, który przypomina połączenie motocykla z autem. Ale nazwa „lądowy szybowiec” też nie jest tu od rzeczy, zważywszy, że w miejsce kierownicy zamontowano wolant, który razem z aparaturą pokładową przywołuje skojarzenia z małym samolotem. Choć wygląd zewnętrzny pojazdu również jest bardzo nowoczesny, to jednak prawdziwą sensację wzbudziły jego funkcje. Ten niepozorny samochodzik o długości 3,1 metra i szerokości 1,1 metra przechyla się na zakrętach nawet pod kątem 17 stopni. Jest to możliwe dzięki specjalnemu systemowi kontroli przechyłu, który mierzy szybkość auta i kąt zakrętu. Innowacja ta przyczynia się do kojarzenia pojazdu z motorem, co wzmagane jest dodatkowo faktem, iż wewnątrz mogą się zmieścić dwie osoby, ale… jedna za drugą, a nie obok siebie, jak to bywa w tradycyjnych dwuosobówkach. 

Zwolenników ekologii najbardziej ucieszy jednak wiadomość, że auto jest zasilane dwoma elektrycznymi silnikami, które są połączone z zamontowanym pod podłogą akumulatorem. Dodatkowo auto wyposażone jest w system pozwalający na bezprzewodowe ładowanie, a całkowite jednorazowe naładowanie akumulatora pozwala przejechać 95 kilometrów. Natomiast maksymalna prędkość samochodu to 64km/h, co i tak daje lepszy wynik niż rower, a Nissan Land Glider jest równie bezpieczny dla środowiska jak popularny dwukołowy środek transportu i zapewnia dach nad głową w czasie deszczu. 

Biorąc pod uwagę wszystkie zalety japońskiego pojazdu i jego designerski wygląd, trochę szkoda, że nie zostanie on wprowadzony do regularnej produkcji. Do poruszania się po mieście byłby przecież idealny, a parkowanie stałoby się możliwe nawet w wąziutkich miejscach. Miejmy jednak nadzieję, że ten ekoprojekt stanie się inspiracją dla producentów małych, miejskich samochodów