Fiat jest marką szczególnie dobrze znaną Polakom. To właśnie pod tą marką były produkowane samochody, które zmotoryzowały nasz kraj. Polski Fiat 126P – czyli kultowy już obecnie „maluch” szczególnie zapisał się w historii polskiej motoryzacji. Nie jest on już produkowany, ale na rynku samochodów używanych jeszcze możemy zakupić rozmaite modele z różnych roczników i wersji. Ostatnio przypomniał nam się także większy model Fiata – 125P (tzw. „duży fiat”). To zapewne zasługa serialu „39 i pół”, gdzie główny bohater wozi się właśnie dużym Fiatem, ochrzczonym przez niego imieniem Kazik.

Przypomnieliśmy sobie nieco historii. Rozejrzyjmy się zatem, jakie modele obecnie możemy dostać. Jeżeli szukamy niewielkiego samochodu, to idealnym rozwiązaniem będzie Fiat Panda. Ten niewielki, miejski samochodzik jest zwrotny i dość ekonomiczny. Z racji niewielkich gabarytów będzie można zaparkować nim łatwiej w zatłoczonym mieście. Dla szukających czegoś większego, ale ciągle w kategorii niedużego auta proponujemy zainteresowanie się modelem Punto lub Grande Punto. Fiat Linea i Fiat Bravo (druga generacja, pierwsza pojawiła się pod koniec lat 90. ubiegłego wieku) to z kolei propozycja z segmentu aut kompaktowych. W zasadzie Fiat nie posiadał w ofercie samochodów osobowych z wyższych segmentów. Do takowych można jednakże zaliczyć Fiata Ulysse – minivana. Jeśli zaś chodzi o modele nietypowe, to polecamy Waszej uwadze reaktywowaną, kultową we Włoszech 500tkę. Obecnie panuje trend na kontynuację modeli tradycyjnych i długo obecnych na rynku, jednakże w znacznie odświeżonej formule.

Jaką opinię mają samochody Fiata? Generalnie uchodzą one za auta tanie i w miarę oszczędne w eksploatacji. Czasami jednak zachodzi potrzeba odwiedzenia mechanika czy elektryka. Jednakże jeżeli są używane zgodnie z zaleceniami producenta i nie robi się z nimi nie wiadomo czego, powinny służyć dość długo. Nie ma problemu z częściami zamiennymi ani ze znalezieniem warsztatów obsługujących tę markę